Search

تزریق در نقاط ماشه ای (تریگرپوینت) چه زمانی لازم است؟

تیم فوق تخصصی کلینیک دکتر مهران مرادی

دکتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر عباس دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و  متخصص در درمان بیماری‌های عضلانی، استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب محیطی، دیسک کمر و گردن،  مشکلات ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی و کمر و اسکولیوز.

دکتر کامران آزما

جراح مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، عضو هیئت ممتحنه دانشنامه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ایران هستند. از سوابق ایشان می‌توان به ریاست مرکز تحقیقات بیومکانیک و ارگونومی دانشگاه، عضویت هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی و بیش از 20 سال سابقه تدریس در دانشگاه ایران اشاره کرد. 

دکتر مسعود حاجی خانی

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو

فارغ التحصیل دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح استخوان و ارتوپدی و فلوشیپ جراح زانو و تعویض مفصل هستند. از دستاوردهای پزشکی ایشان می‌توان به عضویت در انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا و کانادا و جراحان لگن و تعویض مفصل ایران، مدیریت گروه ارتوپدی بیمارستان لولاگر اشاره کرد.

دکتر علی مقدس جعفری

دکتر علی مقدس جعفری

متخصص اورژانس و فوریتهای پزشکی

دکتر علی مقدس جعفری فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی طب اورژانس و دارای بورد تخصصی طب اورژانس هستند. از سوابق ایشان می‌توان به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر دامون آزاد

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ فوق تخصصی درد

متخصص در کنترل و درمان انواع درد مزمن:

 • کمردرد
 • دیسک کمر و گردن 
 • آرتروز و درد مفاصل 
 • نوروپاتی دیابتی
 • سندرم تونل مچ دست و فیبرومیالژی
فهرست مطالب

درد عضله ممکن است به علل متفاوتی، از جمله خوابیدن در حالت نامناسب تا پاره کردن گروه های ماهیچه ای بزرگ بر اثر وزنه برداری سنگین، ایجاد گردد. اگرچه اکثر دردهای ماهیچه ای بعد از چند روز برطرف می شوند، اما مبتلایان به درد مزمن یا مستمر عضلانی ممکن است به معالجه پزشکی نیاز داشته باشند. درد مزمن ماهیچه تاثیر قابل توجهی روی توانایی عملکرد انسان و کیفیت زندگی او دارد.

پزشکان از تزریق در نقاط ماشه ای برای معالجه درد ماهیچه ای و مشکلات دیگری که روی سیستم ماهیچه ای اسکلتی تاثیر دارد، استفاده می کنند.

تزریق در نقاط ماشه ای احتمالا فواید سریعی را برای مبتلایان به درد عضلانی مزمن داشته باشد. در پایین در مورد استفاده ها، تاثیر، عوارض جانبی و خطرات تزریق در نقاط ماشه ای صحبت می شود.

بهترین روش برای اینکه متوجه بشوید که آیا تزریق در نقاط ماشه ای مناسب شما هست یا خیر مشورت با دکتر مرادی می باشد. هنگامی که درمان های معمول دیگر موفق نبودند، احتمالا پزشک تزریق در نقاط ماشه ای را برای تسکین درد پیشنهاد بدهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره02126350185 تماس حاصل فرمایید.

نقطه ماشه ای چیست؟


نقطه ماشه ای

نقاط ماشه ای مناطق کانونی گرفتگی و التهاب عضلات اسکلتی هستند. ماهیچه های لوزی و ذوزنقه ای کمر، که در بالای کمر و زیر شانه ها قرار دارند، مکان عادی نقاط ماشه ای می باشند. نقاط ماشه ای در این نواحی باعث درد گردن، شانه و سردرد می شوند. علاوه بر بالای ستون فقرات، نقاط ماشه ای ممکن است در پایین کمر یا اندام هایی که کمتر متداول هستند نیز رخ دهند.

اغلب گره ای قابل لمس در عضله در جایی که نقطه ماشه ای قرار می گیرد، وجود دارد. این ناحیه حساس می باشد و وقتی فشار داده می شود درد از نقطه ماشه ای به نواحی اطراف آن منتقل می شود. نقاط ماشه ای معمولا با اختلالات مزمن ماهیچه اسکلتی مانند فیبرومیالژیا، سندرم درد میوفاشیال، درد گردن و پایین کمر همراه هستند. احتمالا با سردرد استرسی و درد فکی- گیجگاهی همراه هستند. آسیب شدید یا آسیب های جزئی و مکرر می توانند منجر به ایجاد نقاط ماشه ای شوند.

تزریق در نقاط ماشه ای چیست؟


تزریق در نقاط ماشه ای

تزریق در نقاط ماشه ای ممکن است درد مزمن عضلانی مربوط به نقاط ماشه ای میوفاشیال را درمان کند. میوفاشیال دسته های بسیار حساسی از رشته های محکم عضله هستند.

درمان شامل تزریق دارو به طور مستقیم در نقاط ماشه ای میوفاشیال می شود. پزشک بهترین نوع دارو را بر اساس شدت و علت درد تعیین می کند.

تزریق نقاط ماشه ای می تواند شامل:

 • بی حسی موضعی مانند لیدوکائین باشد که گیرنده های درد را در ماهیچه ها مسدود می کند.
 • کوروتیکواستروئید که التهاب را در ماهیچه و بافت پیوندی اطراف عصب کاهش می دهد.
 • سم بوتولینوم A (بوتاکس)، که در مسیر های پیام رسانی عصبی مداخله می کند و از انقباض عضله جلوگیری می کند.

در طی درمان، پزشک سوزن های کوچکی را در نقاط ماشه ای میوفاشیال وارد و دارو را تزریق می کند.

در هنگام وارد شدن سوزن، افرادی که ماهیچه های سفتی دارند ممکن است احساس شکستگی داشته باشند. این حس معمولا زمانی که ماهیچه به حالت استراحت در می آید، فروکش می کند.

مصارف


مصارف

تزریق در نقاط ماشه ای ممکن است به تسکین درد ایجاد شده توسط مشکلاتی که روی سیستم عصبی و ماهیچه اسکلتی تاثر می گذارد مفید باشد. مقلا:

سندرم درد میوفاشیال

تزریق در نقاط ماشه ای به رفع علائم سندرم درد میوفاشیال کمک می کند. این سندرم، بیماری مزمن است که روی ماهیچه ها و بافت های اطراف آن اثر می کند.

در سندرم درد میوفاشیال، نقاط ماشه ای درد را در نقاطی از بدن که ظاهرا بی ربط هستند تحریک می کند. این پدیده درد ارجاع داده شده نام دارد.

تزریق در نقاط ماشه ای می توانند درد موضعی ماهیچه را توسط شل کردن ماهیچه آسیب دیده کم کنند. محققان بر این باورند که این تزریقات مسیرهای پیام رسانی عصبی را که باعث ایجاد درد ارجاع داده شده است، مسدود می کند.

دلایل ممکن ایجاد نقاط ماشه ای میوفاشیال شامل:

 • آسیب و صدمه به ماهیچه
 • حرکات تکراری
 • حالت نامناسب بدن
 • استرس روحی و روانی

بعلاوه درد ارجاع داده شده، مبتلایان به درد میوفاشیال، احتمالا موارد زیر را نیز تجربه کنند:

 • درد در قسمتی خاص از ماهیچه
 • شدت گرفتن درد هنگامی که بیمار ماهیچه درگیر را می کشد یا حرکت می دهد.
 • گره های عضلانی که با لمس حس می شوند
 • سفتی یا ضعف عضله
 • محدود شدن تحرک

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا دردی مزمن است که علائمی مشابه آرتروز دارد اما روی بافت نرم مفاصل اثر می گذارد.

علت دقیق فیبرومیالژیا ناشناخته است، اما عوامل احتمالی ایجاد خطر شامل:

 • سابقه ناهنجاری خود ایمنی، مانند لوپوس یا آرتروز مفصلی
 • صدمه جسمی یا روحی روانی
 • پیشینه خانوداگی فیبرومیالژیا
 • عفونت ها
 • جنسیت مونث

علائم فیبرومیالژیا شامل:

 • درد و سفتی در کل بدن
 • سر درد
 • بی حسی یا گزگز دست ها و پاها
 • مشکلات هضم
 • خواب نامناسب و خستگی در روز
 • مشکل در تمرکز
 • علائمی از عصبی یا افسرده بودن

از نظر تاریخی، پزشکان فیبرومیالژیا را در افرادی که درد و حساس شدن نقاط ماشه ای خاصی در کل بدن را گزارش می کردند، تشخیص دادند.

برخلاف سندرم درد میوفاشیال، که باعث ایجاد درد موضعی در عضله می شد، فیبرومیالژیا درد گسترده و منظمی را ایجاد می کند. این موضوع این ایده را می رساند که درد فیبرومیالژیا ناشی از مشکلات عصبی است که روی پردازش کردن اطلاعات حسی توسط مغز تاثیر می گذارد. با توجه به آنچه گفته شد، نقاط ماشه ای میوفاشیال و فیبرومیالژیا دردهای مشابه ای را ایجاد می کنند و برخی محققین براین باورند که نقاط ماشه ای میوفاشیال در درد فیبرومیالژیا نیز نقش دارند.

سردردها

نقاط ماشه‌ای که در شانه‌ها، گردن و سر وجود دارند، ممکن است در بروز میگرن و سردردهای شدید نقش مهمی ایفا کنند.

در یک مقاله، محققان نقاط ماشه‌ای بین 20 دانشجوی فیزیوتراپی مبتلا به میگرن نامنظم و 20 نفر سالم که میگرن نداشتند را مقایسه کردند.

نتایج پژوهش نشان داد که نقاط ماشه‌ای در گروه مبتلا به میگرن به طور قابل توجهی بیشتر بودند.

نویسندگان یک پژوهش برای بررسی رابطه بین نقاط ماشه‌ای میوفاشیال و حساسیت به فشار دردآور در افراد مبتلا به سردردهای شدید مزمن و نامنظم آزمایش انجام دادند.

افرادی که دارای نقاط ماشه‌ای میوفاشیال بیشتر بودند، نسبت به افرادی که نقاط ماشه‌ای کمتری داشتند، حساسیت بیشتری به فشار دردآور نشان دادند. یافته‌ها نشان داد که نقاط ماشه‌ای میوفاشیال بر روی شدت سردردهای این نوع تأثیرگذارند.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی چگونه تزریق در نقاط ماشه ای را انجام می دهند؟


ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی چگونه تزریق در نقاط ماشه ای را انجام می دهند

در مطب پزشک متخصص، تزریق نقاط ماشه‌ای انجام می‌شود و معمولاً بیمار بر روی یک میز آزمایش دراز می‌کشد یا می‌نشیند. این فرایند یک فنی دقیق است و توسط پزشک متخصص آموزش‌دیده انجام می‌شود. پزشک با لمس دستی مکان نقطه ماشه‌ای را تعیین کرده و آن را علامت می‌زند. استفاده از سونوگرافی در کل ضروری نیست. سپس محل تزریق به طور دقیق تمیز می‌شود. برای این منظور، معمولاً از الکل یا دیگر تمیزکننده‌های پوستی نظیر بتادین استفاده می‌شود. به منظور بی حسی و کاهش درد تزریق، اغلب از اسپری بی حسی مثل اتیل کلراید استفاده می‌شود. سپس سوزن به نقطه ماشه‌ای وارد می‌شود و دارو تزریق می‌شود. پس از تزریق، یک باند چسبی ساده روی محل تزریق قرار می‌گیرد.

بعد از تزریق در نقاط ماشه ای انتظار چه چیزی را داشته باشید؟


بعد از تزریق در نقاط ماشه ای انتظار چه چیزی را داشته باشید

اگر بعد از تزریق در آن ناحیه احساس درد می کنید، از یخ، گرما، استامینفون (تیلنول) یا سدیم ناپروکسن استفاده می شود.

بعد از دریافت تزریق در نقاط ماشه ای، پزشک ورزش های درمانی جسمانی و کششی را توصیه می کند تا به افزایش نتیجه تزریق و کاهش بیشتر درد و آزردگی کمک کند.

هر چند وقت بیماران نیاز به تزریق در نقاط ماشه ای دارند؟


به طور خوشبینانه، نقاط ماشه‌ای پس از یک تزریق معمولاً حل می‌شوند، به ویژه اگر دلیل ایجاد نقطه ماشه‌ای اصلی برطرف شود یا اگر بیمار یک نقطه ماشه‌ای خاص داشته باشد که دیگر به وجود نیاید (مانند آسیب‌های جزئی مکرر یا حرکتی که دیگر تکرار نشوند). نقاط ماشه‌ای بیشتر در شرایط مزمن مانند فیبرومیالژیا و سندرم درد میوفاشیال ایجاد می‌شوند و علاوه بر این، به دلیل عدم رفع مشکل اصلی، ممکن است دوباره بروز کنند. در این موارد، تزریق در نقاط ماشه‌ای احتمالاً به صورت مکرر و بر اساس نیاز انجام می‌شود. تکرار تزریق در نقاط ماشه‌ای وابسته به نوع دارویی است که تزریق می‌شود. اگر فقط از لیودوکائین یا ترکیبی از بی حس کننده‌ها استفاده شود، تزریق می‌تواند به عنوان درمانی مداوم و ماهانه انجام شود. اما اگر داروهای استروئیدی تزریق شوند، به علت خطر آسیب بافتی یا انقباضات ناشی از این داروها، تکرار تزریق‌های نقاط ماشه‌ای باید با تشخیص متخصص و کاهش شده باشد.

آیا کاربردی هستند؟


تزریق در نقاط ماشه ای شاید تسکین درد سریعی را ایجاد کند و دامنه حرکتی مبتلایان به درد مزمن ماهیچه را کاهش بدهد.

با این وجود، این تزریق ها روی همه به شکل یکسان تاثیر نمی گذارد. بعضی افراد کاهش درد قابل توجه را بلافاصله بعد از تزریق حس می کنند، در حالیکه برای بقیه چندیدن روز و هفته طول می کشد تا درد بهتر شود. برخی هیچ تاثیری از تزریق در نقاط ماشه ای دریافت نمی کنند.

پژوهشگران در یک تحقیق تاثیر تزریق ها را در افراد مبتلا به درد ماهچه شکمی بررسی کردند. شرکت کنندگان اظهار داشتند که کاهش درد قابل توجهی را طی دو سال بعد از اولین تزریق داشتند. پنج شرکت کننده نیاز به تزریق دوباره داشتند. اما دیگران هیچ پاسخی از درمان دریافت نکردند.

اگرچه تزریق در نقاط ماشه ای فواید چشمگیری را برای برخی ها دارد، اما پژوهشگران مختلف متوجه شده اند که این درمان می تواند بی فایده نیز باشد.

آیا Dry needle نیز همانند تزریق در نقاط ماشه ای است؟


سوزن خشک نوع تطابق یافته از تزریق در نقاط ماشه ای در نظر گرفته می شود، که سوزنی بسیار نازک برای تحریک نقاط ماشه ای به کار می رود تا فشار عضله، فاسیا / نیام و بافت پیوندی را کم کند.

به خاطر استفاده از سوزن ظریف، بیماران می توانند سوزن خشک را به طب سوزنی مربوط کنند. با این حال، تمرکز طب سوزنی روی رهاسازی و تقویت جریان انرژی می باشد، ولی تمرکز سوزن خشک روی کاهش درد عضلانی است.

عوارض جانبی


تزریق در نقاط ماشه ای می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی گوناگون کوتاه یا بلند مدت شود و شامل:

 • درد یا بیحسی موقت در اطراف ناحیه تزریق
 • تغییر رنگ یا گود شدن پوست در نزدیک ناحیه تزریق
 • گیجی و سبکی سر
 • خونریزی

تزریق در نقاط ماشه ای که بر اساس بی حسی هستند ممکن است باعث نوعی تخریب شدید ماهیچه ای به نام میونکروز شوند. این مورد در طی سه تا چهار هفته بهبود می یابد.

درد، التهاب و سفتی در نزدیک مکان تزریق معمولا بعد از چند ساعت از بین می رود. اگر هر نوع عارضه جانبی در طول چند هفته رفع نگردید، به پزشک مراجعه فرمایید

جهت مشاوره و تعیین نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

اگر از اسکولیوز، قوز کمر، کیفوز، گودی کمر، انحنای ستون فقرات احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید به کلینیک دکتر مرادی مراجعه نمایید.

یک متخصص جراحی مغز و ستون فقرات با توجه به تخصص خود در مورد مغز و ستون فقرات و اجزای آن به درمان و جراحی بیماری‌های مغز ستون فقرات و نخاع و اجزای آن می‌پردازد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان