ورزش های مناسب برای بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاع

تیم فوق تخصصی کلینیک دکتر مهران مرادی

دکتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر عباس دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و  متخصص در درمان بیماری‌های عضلانی، استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب محیطی، دیسک کمر و گردن،  مشکلات ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی و کمر و اسکولیوز.

دکتر کامران آزما

جراح مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، عضو هیئت ممتحنه دانشنامه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ایران هستند. از سوابق ایشان می‌توان به ریاست مرکز تحقیقات بیومکانیک و ارگونومی دانشگاه، عضویت هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی و بیش از 20 سال سابقه تدریس در دانشگاه ایران اشاره کرد. 

دکتر مسعود حاجی خانی

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو

فارغ التحصیل دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح استخوان و ارتوپدی و فلوشیپ جراح زانو و تعویض مفصل هستند. از دستاوردهای پزشکی ایشان می‌توان به عضویت در انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا و کانادا و جراحان لگن و تعویض مفصل ایران، مدیریت گروه ارتوپدی بیمارستان لولاگر اشاره کرد.

دکتر علی مقدس جعفری

دکتر علی مقدس جعفری

متخصص اورژانس و فوریتهای پزشکی

دکتر علی مقدس جعفری فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی طب اورژانس و دارای بورد تخصصی طب اورژانس هستند. از سوابق ایشان می‌توان به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر دامون آزاد

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ فوق تخصصی درد

متخصص در کنترل و درمان انواع درد مزمن:

  • کمردرد
  • دیسک کمر و گردن 
  • آرتروز و درد مفاصل 
  • نوروپاتی دیابتی
  • سندرم تونل مچ دست و فیبرومیالژی
فهرست مطالب

در این بیماری کانال نخاع به‌دنبال ضخیم شدن (هیپرتروفی) لیگامان‌های داخل کانال نخاع یا ضخیم شدن فاست‌های کمری تنگ می‌شود در نتیجه ریشه‌های عصبی تحت فشار قرار می‌گیرند. مبتلا به تنگی کانال نخاع دچار درد انتشاری به یک یا دو اندام تحتانی می‌باشند که با راه رفتن درد و بی‌حسی (گز گز یا مورمور شدن) ایجاد می‌شود و با نشستن و دراز کشیدن بهبود می‌یابد. بیمارانی که متقاضی عمل جراحی نیستند ورزش درمانی یکی از روش‌های مناسب می‌باشد. توجه داشته باشید که نقص عصبی ایجاد شده با ورزش بهبود نمی‌یابد و باید هرچه زودتر جراحی گردد. بر خلاف دیسک کمر که ورزش‌های کششی رو به عقب باعث بهبودی علائم می‌گردد ، در تنگی کانال با خم شدن به جلو فضای کانال ستون مهره ای باز می‌گردد لذا ورزش‌های این دسته از بیماران طوری طراحی شده تا فضای کانال نخاع افزایش یابد.

نکته مهم: نوع بیماری حتما باید توسط پزشک معالج تشخیص داده شود، سپس بر اساس نوع بیماری ورزش خود را انتخاب نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مطالعه درمان تنگی کانال نخاعی با طب سنتی، طب سوزنی و عمل باز یا کم تهاجمی اینجا کلیک کنید.

ورزش شماره 1:

به پشت خوابیده زانوها را خم و به قفسه سینه نزدیک کنید و با دست پشت ران را نگه دارید پس از 30 ثانیه به آهستگی پاها را دراز نمایید این حرکت را 10 بار تکرار نمایید.

ورزش شماره 2:

به حالت سجده قرار گرفته، دست‌ها به جلو کشیده و قفسه سینه و شکم کاملا کشیده و نزدیک زمین قرار گیرد. 30 ثانیه در همین وضعیت قرار گرفته سپس بنشینید . این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

ورزش شماره 3:

به پشت دراز کشیده، زانوها را خم کنید و دست‌ها پشت سر قرار گیرد، همزمان با سفت کردن عضلات شکم، کمر را به زمین نزدیک کنید و 10 ثانیه نگه دارید .این حرکت را 10 بار تکرار کنید.

ورزش شماره 4:

به پشت دراز کشیده، پاها را از زانو خم کرده سپس در حالی که کمر را به زمین نزدیک کرده‌اید یک پا را با اندازه 5 سانتی متر بالاآورده و 30 ثانیه نگه دارید این حرکت را به طور متناوب و در10 نوبت انجام دهید.

ورزش شماره 5:

به پشت دراز کشیده و لگن و زانو ها را خم می‌کنید. ضمن نزدیک نگه داشتن کمر به زمین به طور متناوب پاها روی زمین کشیده شود و به باسن نزدیک گردد. در هر سمت این تمرین را 10 بار تکرار کنید.

ورزش شماره 6:

دراز کشیده ، زانوها خم و دست ها به صورت ضربدری روی سینه قرار گیرد .سپس به آرامی بلند شوید. تلاش برای بالا رفتن زیاد نکنید طوری که توصیه می‌شود بیش از 30 درجه از زمین بلند نشوید. سپس 2 تا 4 ثانیه نگه دارید و مجدد دراز بکشید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید. می توانید در دو ست ده تایی با فاصله دو دقیقه از هم این تمرین را انجام دهید. بهتر است پاها به جایی قفل نشود و یا کسی پاها را نگه ندارد و در بیماران با درد گردن،دست‌ها پشت گردن قرار گیرد.

ورزش شماره 7:

دراز کشیده و طبق شکل زیر به طور متناوب یکی از پاها را در شکم خم کرده و دو دست خود را دور زانو قلاب کرده و پا را به طرف شکم بکشید. این تمرین را 10 بار تکرار کنید و هر بار به مدت 10 ثانیه نگه دارید.


جهت مشاوره و تعیین نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

اگر از اسکولیوز، قوز کمر، کیفوز، گودی کمر، انحنای ستون فقرات احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید به کلینیک دکتر مرادی مراجعه نمایید.

یک متخصص جراحی مغز و ستون فقرات با توجه به تخصص خود در مورد مغز و ستون فقرات و اجزای آن به درمان و جراحی بیماری‌های مغز ستون فقرات و نخاع و اجزای آن می‌پردازد.

مقالات مرتبط