کلینیک فوق تخصصی دیسک کمر و گردن

تیم فوق تخصصی کلینیک دکتر مهران مرادی

دکتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر عباس دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و  متخصص در درمان بیماری‌های عضلانی، استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب محیطی، دیسک کمر و گردن،  مشکلات ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی و کمر و اسکولیوز.

دکتر کامران آزما

جراح مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، عضو هیئت ممتحنه دانشنامه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ایران هستند. از سوابق ایشان می‌توان به ریاست مرکز تحقیقات بیومکانیک و ارگونومی دانشگاه، عضویت هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی و بیش از 20 سال سابقه تدریس در دانشگاه ایران اشاره کرد. 

دکتر مسعود حاجی خانی

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو

فارغ التحصیل دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح استخوان و ارتوپدی و فلوشیپ جراح زانو و تعویض مفصل هستند. از دستاوردهای پزشکی ایشان می‌توان به عضویت در انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا و کانادا و جراحان لگن و تعویض مفصل ایران، مدیریت گروه ارتوپدی بیمارستان لولاگر اشاره کرد.

دکتر علی مقدس جعفری

دکتر علی مقدس جعفری

متخصص اورژانس و فوریتهای پزشکی

دکتر علی مقدس جعفری فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی طب اورژانس و دارای بورد تخصصی طب اورژانس هستند. از سوابق ایشان می‌توان به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر دامون آزاد

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ فوق تخصصی درد

متخصص در کنترل و درمان انواع درد مزمن:

  • کمردرد
  • دیسک کمر و گردن 
  • آرتروز و درد مفاصل 
  • نوروپاتی دیابتی
  • سندرم تونل مچ دست و فیبرومیالژی
فهرست مطالب

پارگی دیسک کمر بیماری نسبتا شایع در بین انسان‌ها می باشد. هر دیسک از دو قسمت تشکیل شده است قسمت مرکزی آن را نوکلئوس می گویند که یک بالشتک ژلاتینی بوده و بیش از ۹۰ درصد آن را آب تشکیل می‌دهد این بالشتک توسط الیاف محکم به نام آنولوس احاطه و محافظت می‌گردد. در پارگی دیسک آنولوس پاره و محتوی ژلاتینی مرکز دیسک خارج می‌شود. امروزه مشخص شده است که علت اصلی پارگی دیسک جهش ژنتیکی الیاف آنولوس می‌باشند به طوری که این الیاف استحکام کمی داشته و به همین علت بیماران مبتلا به پارگی دیسک می‌گردند.

خوشبختانه امروزه پیشرفت‌های چشمگیری در درمان پارگی دیسک کمر اتفاق افتاده است و بیش از ۸۰ درصد بیماران با پارگی دیسک بدون جراحی تحت درمان کامل قرار می‌گیرند.

در کلینیک فوق تخصصی  دیسک دکتر مرادی تلاش می‌گردد تا با کمک بهترین متخصصان دیسک و ستون فقرات و با استفاده از جدیدترین روش‌های روز دنیا بیماران عزیز را یاری کنیم و سبب بهبود آنها گردیم.

خدمات و روش‌های درمانی ارائه شده درکلینیک فوق تخصصی دیسک کمر و گردن دکتر مرادی

در کلینیک فوق تخصصی دیسک، علل مختلف دردهای شما بررسی خواهد شد و شما می‌توانید با متخصصین مختلف مشورت کرده و در نهایت بهترین و موثرترین روش درمانی بر اساس نیاز و بیماری شما ارائه و توصیه خواهد شد. ضمن این که می‌توانید با مشورت با  بهترین پزشکان فوق تخصص کمر و دیسک کمر تهران در زمینه جراحی لیزری دیسک کمرو گردن نیز بهره‌مند شوید.

در کلینیک فوق تخصصی دیسک کمر و گردن چه روش‌های درمانی به شما توصیه می‌گردد؟

درمان‌های دارویی:

جالب است بدانید که ۸۰ درصد بیماران با استراحت و درمان دارویی بهبود کامل می‌یابند. اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین درمان دیسک کمر استراحت نسبی می‌باشد . بیماران بین سه روز تا دو هفته نباید هیچگونه فعالیت سنگین بدنی داشته باشند. همچنین استفاده از توالت فرنگی و اجتناب از نشستن روی زمین طی این دوره درمانی اهمیت زیادی دارد. درمان‌های دارویی شامل ضد التهاب‌ها یا همان مسکن‌ها به همراه شل کننده‌های عضلانی و گاهی کورتون و داروهای مخدر می‌باشد . علت درد بیماران التهاب ناشی از فشردگی عصب یا مواد شیمیایی داخل دیسک می‌باشد؛ لذا داروهای ضد التهاب به عنوان مسکن بسیار کمک کننده می‌باشند.

شایع‌ترین داروهای ضد التهاب، مسکن‌‌های ضد التهاب غیر استروییدی (NSAIDs) است که شامل دیکلوفناک، بروفن، ایندومتاسین و غیره هستند.

داروهای ضد التهابی استروییدی هم کورتون‌ها می‌باشند که مصرف کوتاه مدت آنها تحت نظر پزشک می‌تواند کمک کننده باشد.

بعد از بهبود درد، توانبخشی و فیزیوتراپی با هدف تقویت عضلات شکم  و کمر شروع خواهد شد که نقش اساسی در پیشگیری از عود مجدد درد را دارد. در کلینیک فوق تخصص دکتر مرادی ورزش‌های مناسب با بیماری شما داده خواهد شد و با استفاده از روش‌ها و تکنیک‌های پیشرفته  فیزیوتراپی سعی در بهبود کامل مشکل شما میگردد.

جراحی لیزری دیسک کمر:

نام دیگر این نوع جراحی لیزر PLDD هست که در واقع یک جراحی و پروسیجر کم تهاجمی می‌باشد.در این روش بدون برش پوست و بدون بیهوشی با یک سوزن مخصوص و تحت گاید دستگاه رادیولوژی CARM وارد فضا دیسک شده و سپس پروپ لیزر را وارد می‌شود .

واژه لیزر (LASER) مخفف تقویت نور با تحریک انتشار تابش است.که در این روش لیزرPLDD یک پرتو متمرکز از نور ایجاد کرده و می‌تواند گرمای شدیدی را در مرکز دیسک که آبدار هست ایجاد کند. در نتیجه، دیسک نرم به یک بافت نیمه جامد تبدیل شده و قطعه پاره شده، کوچک می‌گردد.

باید توجه داشت که این روش درمانی در بیماران با پارگی دیسک شدید و بیمارن دارای مشکلات عصبی ممنوع می‌باشد.

در کلینیک دکتر مرادی بیماران با دستگاه پیشرفته  لیزر ۳ بعدی که جدیدترین دستگاه در دنیا می‌باشد، تحت درمان قرار خواهند گرفت و خوشبختانه تابحال نتایج درمان بیماران بسیار عالی بوده است.

سایر روش های کم تهاجمی:

در بیماران با درد حاد ستون فقرات یا درد ناشی از دیسک که کاندید مناسب جراحی نباشند و  علاوه‌براین درمان دارویی بر روی آنها اثر نداشته باشد یا برای بیمار عارضه ایجاد کرده باشد؛ در کلینیک فوق تخصصی دکتر مرادی این روش ها انجام خواهد شد. در این روشها از داروهای مختلف مانند کورتون ، ضد درد و بی حس کننده و سالین هیپرتونیک  استفاده می‌شود و آنها  به طور مستقیم تزریق می‌گردند. از مزیت این روش‌ها می‌توان عارضه سیستمی کمتر، نداشتن عوارض کلیوی و گوارشی و تاثیر سریع روی درد بیمار رانام برد.

از شایع‌ترین بیماری‌هایی که در این روش مورد درمان قرار می‌گیرند می‌توان موارد زیر را نام برد:

جراحی باز دیسک

حدود ۲۰ درصد بیماران علیرغم انجام روش‌های فوق نیازمند جراحی باز هستند.

در پارگی شدید دیسک، نقص عصبی به صورت کاهش قدرت عضلانی، بی‌اختیاری ادرار یا مدفوع ،بی‌حسی بیضه و بین دو پا و یا درد مقاوم به درمان دارویی مواردی هستند که نیازمند جراحی باز می باشند.

جراحی ساده به معنی یک فضا دیسک پاره شده غالبا به روش میکروسکوپی و با برش کوچک انجام می‌گردد و بهترین نتیجه را در بهبود درد خواهد داست. بیمار چند ساعت بعد از جراحی راه می رود، برای بیمار سوند تعبیه نخواهد شد و درد ناشی از عمل در بیماران بسیار کم خواهدبود. بعد از دو هفته، ورزش‌های مخصوص تحت نظر و توصیه دکتر مرادی شروع می‌گردد، همچنین یک ماه بعد از جراحی آب درمانی‌های مخصوص به بیماران آموزش داده خواهد شد. رانندگی ۴۵ روز بعد از جراحی بلامانع است. برگشت به کار از دو هفته تا ۲ ماه بستگی به نوع کار خواهد داشت. اغلب بیماران نیاز به فیزیوتراپی نخواهند داشت . در درصد کمی از بیماران فیزیوتراپی یک ماه و در بیماران با ضعف عضلانی ۲ هفته  بعد شروع می‌گردد.

ترس بیماران از جراحی و تصور از اینکه با جراحی بدتر خواهند شد تصور اشتباهی بوده و در صورت درمان به موقع نتایج عالی خواهد بود . ولی تردید در درمان و از دست دادن زمان و ایجاد نقص عصبی جراحی با هدف جلوگیری از پیشرفت بیماری خواهد بود.

جهت مشاوره و تعیین نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

اگر از اسکولیوز، قوز کمر، کیفوز، گودی کمر، انحنای ستون فقرات احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید به کلینیک دکتر مرادی مراجعه نمایید.

یک متخصص جراحی مغز و ستون فقرات با توجه به تخصص خود در مورد مغز و ستون فقرات و اجزای آن به درمان و جراحی بیماری‌های مغز ستون فقرات و نخاع و اجزای آن می‌پردازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط