Search

لیزر دیسک کمر چه مزایا و معایبی برای بیمار دارد؟

تیم فوق تخصصی کلینیک دکتر مهران مرادی

دکتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر عباس دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و  متخصص در درمان بیماری‌های عضلانی، استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب محیطی، دیسک کمر و گردن،  مشکلات ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی و کمر و اسکولیوز.

دکتر کامران آزما

جراح مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، عضو هیئت ممتحنه دانشنامه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ایران هستند. از سوابق ایشان می‌توان به ریاست مرکز تحقیقات بیومکانیک و ارگونومی دانشگاه، عضویت هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی و بیش از 20 سال سابقه تدریس در دانشگاه ایران اشاره کرد. 

دکتر مسعود حاجی خانی

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو

فارغ التحصیل دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح استخوان و ارتوپدی و فلوشیپ جراح زانو و تعویض مفصل هستند. از دستاوردهای پزشکی ایشان می‌توان به عضویت در انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا و کانادا و جراحان لگن و تعویض مفصل ایران، مدیریت گروه ارتوپدی بیمارستان لولاگر اشاره کرد.

دکتر علی مقدس جعفری

دکتر علی مقدس جعفری

متخصص اورژانس و فوریتهای پزشکی

دکتر علی مقدس جعفری فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی طب اورژانس و دارای بورد تخصصی طب اورژانس هستند. از سوابق ایشان می‌توان به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر دامون آزاد

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ فوق تخصصی درد

متخصص در کنترل و درمان انواع درد مزمن:

 • کمردرد
 • دیسک کمر و گردن 
 • آرتروز و درد مفاصل 
 • نوروپاتی دیابتی
 • سندرم تونل مچ دست و فیبرومیالژی
فهرست مطالب

مرسوم است که درمان “بیماری برآمدگی دیسک کمر” با جراحی پشت باز انجام شود، این روش یک روش بسیار تهاجمی است که در آن پزشک ملزم به ایجاد یک برش بزرگ در پشت کمر بیمار می‌باشد. این روش عموماً با روش‌های سنگین دیگری مانند حذف استخوان مهره یا ادغام مهره‌ها همراه بود.

جراحی لیزر کمر همه چیز را تغییر داد. در این روش به جای بیمار تحت یک روش تهاجمی با مدت زمان بهبود طولانی قرار بگیرد، تحت روشی با زمان بهبودی کوتاه‌تر و البته راحت‌تر برخوردار خواهد بود.

 در حین جراحی پشت با لیزر، یک دوربین و یک پروب لیزری (پویشگر لیزری-لیکن پزشکان با واژه پروب مأنوس تر هستند) از طریق برش های کوچک در کمر وارد بدن می‌شوند. سپس، انرژی لیزر با دقت به قسمت آسیب‌دیده دیسک اعمال می‌شود.

بر اثر اعمال انرژی، دیسک تحلیل رفته و فشار از روی اعصاب برداشته می‌شود. این روش تحت بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می‌شود و بیماران حین انجام آن معمولاً احساس می کنند که علائم بیماری آنها با انجام این روش در حال ازبین رفتن است.

جراحی لیزر ستون فقرات استفاده محدودی در مدیریت بیماری‌های ستون فقرات دارد. این روش اگرچه ممکن است در کوتاه مدت به کمردرد کمک کند، اما ریسک هایی را در پی دارد که میتوانند در آینده منجر به مشکلات سلامتی بیشتر شود. جراحی لیزر ستون فقرات به طور کلی توصیه نمی‌شود مگر اینکه تمام گزینه های درمانی دیگر بیمار برای کمردرد و فشردگی ریشه عصب امکان پذیر نباشد. لطفاً در خصوص گزینه های درمانی خود برای درمان علائم بیماریتان با دکتر مرادی صحبت کنید تا مشخص شود جراحی لیزر ستون فقرات برای شما مناسب است یا خیر.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02126350185 تماس حاصل فرمایید.

چه زمانی به جراحی نیاز است؟ 


دیسک‌های بیرون زده یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ستون فقرات هستند. دیسک برآمده یا بیرون زده دیسکی است که بد شکل شده است (و دیگر شکل طبیعی خود را ندارد). گاهی اوقات هیچ علامتی از بیماری وجود ندارد، اما وقتی دیسکِ بد شکل شده به نخاع یا ریشه های عصبی فشار می آورد، در این صورت بیماران ممکن است درد، ضعف عضلانی یا بی حسی را تجربه کنند.

به طور کلی، جراحی برآمدگی دیسک فقط زمانی استفاده می‌شود که درمان های غیر جراحی در تسکین علائم مؤثر نباشند که البته بسیار نادر است و عموماً روش های دیگر مفید واقع می‌شوند. مگر در موارد نادر برجسته شدن دیسک گردن که علائم آن شدید است یا به تدریج بدتر می‌شود، زیرا چنین شرایطی می‌تواند منجر به علائم جدید خطرناک و حتی کشنده شود.

فقط پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا در هر مورد به جراحی نیاز است یا خیر. این تصمیمی است که با در نظر گرفتن وضعیت بیمار، علائم و سابقه پزشکی وی گرفته می‌شود. با این حال، خوشبختانه، بیمارانی که به آنها گفته شده است که کاندید جراحی مرسوم کمر نیستند، ممکن است هنوز واجد شرایط جراحی کمر با لیزر باشند.

جراحی لیزر ستون فقرات چیست؟


روش جراحی لیزر ستون فقرات نسبت به جراحی باز، یک روش با تهاجم کمتر برای درمان ستون فقرات است. در این روش، برش‌های کوچکی با طول کمتر از یک اینچ برای دسترسی به ساختارهای ستون فقرات ایجاد می‌شود. در مقابل، در جراحی پشت باز، یک برش بزرگ از پشت برای دسترسی به ستون فقرات انجام می‌شود. استفاده از روش‌های کم تهاجمی منجر به کاهش زخم و کاهش آسیب به ساختارهای اطراف می‌شود و به‌طور معمول باعث کاهش درد و زمان درمان کوتاه‌تر می‌شود.

 

لیزر دیسک کمر چیست

 

تمایز جراحی با لیزر ستون فقرات از سایر روش‌های کم تهاجم، استفاده از پرتو لیزر به جای ابزارهای جراحی دیگر برای برش ساختارهای ستون فقرات است. با این حال، هنوز هم برش اولیه از طریق پوست با استفاده از یک چاقوی جراحی معمول انجام می‌شود.

واژه “لیزر” (LASER) مخفف “تقویت نور با تحریک انتشار تابش” است. لیزر یک پرتو متمرکز از نور است که می‌تواند گرمای شدیدی را برای برش در بافت‌های نرم، به ویژه در بافت‌های آبدار مانند دیسک‌های ستون فقرات، ایجاد کند.

با استفاده از لیزر، هنگام تماس با استخوان، جرقه‌های لحظه‌ای ایجاد می‌شود که ممکن است به ساختارهای اطراف آسیب برساند و برای برش استخوان که در بسیاری از جراحی‌های ستون فقرات لازم است، مناسب نباشد.

جراحی لیزر ستون فقرات در درجه اول برای انجام دیسکتومی استفاده می‌شود، دیسکتومی یک تکنیک جراحی است که در آن قسمتی از برآمدگی یا بیرون زدگی دیسک را که به ریشه های عصبی اطراف فشار می آورد، برمیدارند. این فشار باعث فشردگی ریشه عصب می‌شود و در نتیجه دردی موسوم به سیاتیک را ایجاد می‌کند.

آیا جراحی لیزر بهتر است؟


هیچ شواهد علمی موجود نیست که برتری جراحی لیزر ستون فقرات نسبت به سایر روش‌های کم تهاجمی ستون فقرات را تأیید کند. در بسیاری از موارد، استفاده از ابزارهای جراحی دیگر که قادر به دسترسی به زوایای مختلف و اطراف گوشه‌ها با دقت بیشتر هستند، ممکن است کارآمدتر باشد. همچنین، لازم به ذکر است که لیزر قادر به برش استخوان نیست.

به همین دلیل، همیشه مشورت با پزشک خود راجع به ریسک‌های احتمالی جراحی ستون فقرات با لیزر داشته باشید. این مشاوره به شما کمک می‌کند تا مشخص شود آیا با توجه به سن، وضعیت سلامت فعلی و سابقه پزشکی شما، جراحی با لیزر گزینه مناسبی برای شما است یا خیر.

هدف از جراحی لیزر ستون فقرات


جراحی لیزر ستون فقرات برای برداشتن ساختارهایی که باعث فشردگی ریشه عصب در ستون فقرات می‌شوند انجام می‌شود. فشردگی ریشه عصب با بیماری‌های زیرمربوط است:

برای تشخیص و تأیید هر یک از این بیماری ها، پزشک آزمایشات تصویربرداری از ستون فقرات تجویز می‌کند تا تصویری واضح از محل فشردگی ریشه عصب و علت اصلی آن را پیدا کند، این روش های تصویربرداری عبارت‌اند از:

 • اشعه ایکس
 • سی تی اسکن
 • اِم آر آی ها

جراحی لیزر ستون فقرات همچنین می‌تواند برای تخلیه اعصاب مورد استفاده قرار گیرد، در این روش، لیزر رشته‌های عصبی را که سیگنال های درد مزمن را به مغز ارسال می‌کند، می‌سوزاند و از بین می‌برد.

چگونه آماده شویم؟


تیم جراحی دستورالعمل های دقیق تری را در مورد آنچه در روزها و ساعات قبل از عمل باید انجام دهید به شما ارائه می دهد. توصیه می‌شود پیش از هر عمل جراحی فعالیت‌های روزانه‌ معمولتان را انجام دهید، رژیم غذایی سالمی داشته باشید و سیگار نکشید تا بهبودی مطلوب و آرامی تجربه کنید.

ممکن است برای جلوگیری از خونریزی بیش از حد یا تداخل با بیهوشی در طول عمل جراحی، مصرف برخی داروها را متوقف کنید. همیشه در مورد همه نسخه ها، داروهای بدون نسخه و مکمل هایی که برای ایمنی خود مصرف می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

جراحی لیزر ستون فقرات، مانند سایر روش‌های کم تهاجم، اغلب به عنوان یک عمل جراحی سرپایی در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می‌شود. به احتمال زیاد در همان روز عمل به خانه خواهید رفت و مجبور نخواهید بود یک شب را در بیمارستان بگذرانید.

شما اجازه ندارید قبل یا بعد از جراحی خود، برای رفتن یا بازگشت از بیمارستان رانندگی کنید، پس از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده برای جابجایی کمک بخواهید.

به حداقل رساندن استرس و در اولویت قرار دادن سلامت روحی و روانیتان، نیز برای کاهش سطح التهاب در بدن برای کمک به بهبود شما مهم است. هرچه سالم تر به استقبال جراحی بروید، بهبود و توانبخشی شما راحت‌تر خواهد بود.

قبل از جراحی


شما را به اتاق قبل از عمل می برند و در آنجا از شما خواسته می‌شود که لباس بیمارستان بپوشید. شما تحت معاینه فیزیکی کوتاهی قرار می گیرید و به سؤالات تیم جراحی در خصوص سابقه پزشکی خود پاسخ می دهید.

سپس روی تخت بیمارستان دراز می‌کشید و یک پرستار برای تزریق مایعات و دارو از بازو یا دست شما رگ می‌گیرد. تیم جراحی از تخت بیمارستان برای انتقال شما به داخل و خارج از اتاق عمل استفاده می‌کند.

تیم جراحی به شما کمک می‌کند تا روی میز عمل دراز بکشید و داروهای بیهوشی به شما داده می‌شود. شما ممکن است بیهوشی عمومی دریافت کنید، که شما را برای جراحی به خواب می‌برد، یا بیهوشی موضعی، که به نخاع تزریق می‌شود و ناحیه تحت جراحی را بی حس می‌کند تا در حین عمل هیچ احساسی نداشته باشید.

تیم جراحی پوست اطراف ناحیه ستون فقرات را که محل برش خواهد بود را استریل می‌کند. محلول ضد عفونی کننده برای از بین بردن باکتری ها و جلوگیری از خطر عفونت استفاده می‌شود. پس از ضدعفونی شدن، بدن شما با پارچه های استریل پوشانده می‌شود تا محل جراحی تمیز بماند.

در طول جراحی


برای دیسکتومی، جراح شما یک برش کوچک به طول کمتر از یک اینچ با یک چاقوی جراحی در امتداد ستون فقرات شما ایجاد می‌کند تا به ریشه های عصبی مشکل ساز دسترسی پیدا کند. یک آندوسکوپ، که یک ابزار جراحی مجهز به دوربین است، داخل برش قرار داده می‌شود تا ستون فقرات شما از داخل قابل مشاهده گردد.

 

در طول لیزر دیسک کمر

 

هنگامی که موقعیت قسمت مشکل دار دیسک مشخص شد، یک لیزر کوچک در محل برش قرار داده می‌شود تا دیسکی که باعث فشردگی عصب می‌شود را ببرد. سپس قسمت بریده شده دیسک برداشته می‌شود و محل برش بسته می‌شود.

ریکاوری (بازیابی)


بعد از عمل جراحی لیزر ستون فقرات، به اتاق ریکاوری آورده می‌شوید، در آنجا علائم حیاتی شما تحت نظر قرار می‌گیرد همزمان اثرات بیهوشی شروع به از بین رفتن می‌کند. به طور معمول می‌توانید یک یا دو ساعت پس از عمل به شرط پایدار شدن وضعتان، به خانه برگردید.

 

ریکاوری بعد از لیزر دیسک کمر

 

اطمینان حاصل کنید که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده شما را به خانه برساند. جراح شما تعیین می‌کند که چه زمانی مجوز دارید تا با امنیت کامل دوباره رانندگی کنید.

به دنبال دیسکتومی، عموماً می‌توانید ظرف چند روز تا چند هفته به سر کار بازگردید، اگرچه بازگشت به فعالیت‌های عادی ممکن است تا سه ماه طول بکشد. طول دوره بهبودی می‌تواند از دو تا چهار هفته یا کمتر برای از سرگیری یک کار بی تحرک (پشت میز نشینی) متغیر باشد، در مورد شغل‌هایی با فعالیت جسمانی بیشتر که نیاز به انجام کارهای سنگین هشت تا دوازده هفته نیاز به استراحت دارید.

در طول دو هفته اول بهبودی، به احتمال زیاد چندین محدودیت برای تسهیل بهبود ستون فقرات تا زمانی که پایدارتر شود، در نظر گرفته خواهد شد. این محدودیتها عبارتند از:

 • خم نشوید، چیزی بلند نکنید یا کمر خود را نپیچانید
 • هیچ چیزی را که بیش از 5 پوند وزن دارد بلند نکنید
 • هیچ فعالیت بدنی شدیدی نکنید، از جمله ورزش، کارهای خانه، کارهای حیاط و فعالیت جنسی
 • تا زمانی که با جراح خود صحبت نکرده‌اید، از رانندگی یا کار با هر وسیله نقلیه‌ای خودداری کنید
 • عدم مصرف الکل در مرحله اولیه بهبودی یا هنگام مصرف داروهای مسکن مخدر

ممکن است پزشک شما را به فیزیوتراپی ارجاع دهد تا به بهبود شما کمک کند. فیزیوتراپی به طور کلی با دو تا سه بار در هفته به مدت چهار تا شش هفته شروع می‌شود. فیزیوتراپ شما با پزشک شما ارتباط برقرار کرده و با وی هماهنگ می‌کند که آیا پس از نزدیک شدن به اواخر مرحله اولیه فیزیوتراپیتان، نیاز به ویزیت های بیشتری دایرید یا خیر.

کنارآمدن با مشکلات دوره بازیابی

مهم است که تمام دستورالعمل‌های جراح و فیزیوتراپ خود را دنبال کنید تا بهبود و ریکاوری مناسبی انجام شود و درمان به بهترین نتیجه ممکن ختم شود.

توصیه هایی برای بهبود مناسب عبارتند از:

 • اولویت دادن به خواب کافی در شب، حداقل هفت تا هشت ساعت، برای تسریع بهبودی
 • آب فراوان بنوشید
 • حفظ نگرش مثبت و یادگیری نحوه مقابله و مدیریت استرس
 • برنامه ورزشی خود را طبق تجویز فیزیوتراپ خود دنبال کنید
 • فعال بمانید و مدت زمان نشستن خود را در هر روز محدود کنید
 • حفظ حالت مناسب با نشستن، ایستادن، راه رفتن و خوابیدن برای کاهش تنش بر کمر

یادگیری تکنیک‌های صحیح بلند کردن اجسام برای استفاده از ماهیچه های مرکزی و پا برای جلوگیری از افزایش فشار بر ستون فقرات

مراقبت طولانی مدت


مراقبت بعد از لیزر دیسک کمر

 

جراحی های احتمالی آینده

جراحی لیزر ستون فقرات نقش محدودی در درمان بیماری‌های ستون فقرات دارد. چراکه این روش در درجه اول برای انجام دیسکتومی برای برداشتن قسمتی از دیسک آسیب‌دیده استفاده می‌شود، در صورت وجود مشکلات دیگر که باعث فشردگی ریشه عصب می‌شوند، ممکن است علائم شما پس از عمل نیز ادامه یابند. در این صورت، شما نیاز به جراحی دیگری خواهید داشت.

لیزرها نمی‌توانند استخوان را برش دهند و نمی توان از آنها برای برداشتن خار استخوان، انجام لامینکتومی، فرامینوتومی یا روش های همجوشی ستون فقرات استفاده کرد. اگر دیسکتومی در کاهش فشردگی ریشه عصب مؤثر نباشد، ممکن است نیاز به جراحی دیگری در آینده داشته باشید.

تنظیم سبک زندگی 

اگرچه که باید از انجام برخی فعالیتها اجتناب کرد، اما بسیار مهم است که میزان زمان نشستن یا خوابیدن خود را در روز محدود کنید. فعال ماندن برای بهبود سلامت و جلوگیری از یک شیوه زندگی بی تحرک، به ویژه پس از جراحی، بسیار مهم است.

به یاد داشته باشید که:

از ماندن طولانی مدت در یک وضعیت که شامل دراز کشیدن، نشستن یا ایستادن می‌شود خودداری کنید

سعی کنید هر یک تا دو ساعت در طول روز بلند شوید و راه بروید تا فعال بمانید و از لخته شدن خون جلوگیری کنید. با پیشرفت در بهبودی، می‌توانید به تدریج میزان زمان یا مسافت پیاده روی خود را افزایش دهید

خودتان را مجبور نکنید خیلی کار ها را خیلی زود انجام دهید. فعالیت بیش از حد می‌تواند درد شما را افزایش داده و بهبودی شما را به تأخیر بیندازد

طبق توصیه پزشک خود در تمام جلسات فیزیوتراپی برنامه ریزی شده خود شرکت کنید و برنامه ورزشی خانگی را که توسط فیزیوتراپ تجویز شده است دنبال کنید.

خطرات احتمالی


جراحی لیزر ستون فقرات ممکن است به برطرف شدن علت فشردگی ریشه عصب کمک کند، اما با ریسک آسیب بیشتر به ساختارهای مجاور همراه است. خطرات مرتبط با جراحی ستون فقرات با لیزر عبارتند از:

 • عفونت احتمالی
 • خونریزی و لخته شدن خون
 • آسیب عصبی
 • آسیب به غشایی که نخاع را احاطه کرده است
 • نیاز به جراحی اضافی
 • باقی ماندن یا بازگشت علائم بیماری

اشعه لیزر یک منبع گرمای شدید و متمرکز است که از دقت کمتری نسبت به سایر ابزارهای جراحی برخوردار است و برای جلوگیری از آسیب دائمی نخاع و ریشه های عصبی به تسلط و کنترل زیادی نیاز دارد.

جهت مشاوره و تعیین نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

اگر از اسکولیوز، قوز کمر، کیفوز، گودی کمر، انحنای ستون فقرات احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید به کلینیک دکتر مرادی مراجعه نمایید.

یک متخصص جراحی مغز و ستون فقرات با توجه به تخصص خود در مورد مغز و ستون فقرات و اجزای آن به درمان و جراحی بیماری‌های مغز ستون فقرات و نخاع و اجزای آن می‌پردازد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان