Search

نقشه‌برداری مغزی چیست، چه کاربردی دارد و تفسیر آن چگونه است+هزینه

تیم فوق تخصصی کلینیک دکتر مهران مرادی

دکتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر عباس دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و  متخصص در درمان بیماری‌های عضلانی، استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب محیطی، دیسک کمر و گردن،  مشکلات ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی و کمر و اسکولیوز.

دکتر کامران آزما

جراح مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، عضو هیئت ممتحنه دانشنامه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ایران هستند. از سوابق ایشان می‌توان به ریاست مرکز تحقیقات بیومکانیک و ارگونومی دانشگاه، عضویت هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی و بیش از 20 سال سابقه تدریس در دانشگاه ایران اشاره کرد. 

دکتر مسعود حاجی خانی

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو

فارغ التحصیل دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح استخوان و ارتوپدی و فلوشیپ جراح زانو و تعویض مفصل هستند. از دستاوردهای پزشکی ایشان می‌توان به عضویت در انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا و کانادا و جراحان لگن و تعویض مفصل ایران، مدیریت گروه ارتوپدی بیمارستان لولاگر اشاره کرد.

دکتر علی مقدس جعفری

دکتر علی مقدس جعفری

متخصص اورژانس و فوریتهای پزشکی

دکتر علی مقدس جعفری فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی طب اورژانس و دارای بورد تخصصی طب اورژانس هستند. از سوابق ایشان می‌توان به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر دامون آزاد

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ فوق تخصصی درد

متخصص در کنترل و درمان انواع درد مزمن:

 • کمردرد
 • دیسک کمر و گردن 
 • آرتروز و درد مفاصل 
 • نوروپاتی دیابتی
 • سندرم تونل مچ دست و فیبرومیالژی
فهرست مطالب

مغز انسان با استفاده از نیروی الکتریکی عمل می‌کند. در هر لحظه از روز، میلیون‌ها نورون در مغز سیگنال‌های الکتریکی را ارسال می‌کنند تا با سایر نورون‌ها در ارتباط باشند و افکار، احساسات و رفتار انسان را بوجود آورند. محققان علوم اعصاب برای سال‌ها به منظور بهتر درک کردن مشکلاتی مانند اعتیاد، اضطراب، عوارض عصبی و اختلالات خلقی، بر روی مغز تحقیقات انجام داده‌اند. یک روش جدید به نام نقشه‌برداری مغز (QEEG) می‌تواند به ما اطلاعات جدیدی دربارهٔ عملکرد روزانهٔ مغز ارائه دهد. این روش غیرتهاجمی می‌تواند به متخصصان در ارزیابی احساسات، الگوهای فکری، استرس و اضطراب، انعطاف‌پذیری شناختی و سایر مشکلات کمک کند. تست QEEG اطلاعات مربوط به سلامت فعالیت مغزی و یا وجود فعالیت کم یا زیاد در مغز را فراهم می‌کند. این تست یک نقشه تصویری از مغز ایجاد کرده و به متخصصان اطلاعات لازم را دربارهٔ مغز ارائه می‌دهد.

نقشه‌برداری مغزی چیست؟


نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG) یک ابزار تشخیصی است که با استفاده از پردازش نوار مغزی یا EEG میزان فعالیت الکتریکی را در قسمت های مختلف مغز اندازه می گیرد. با استفاده از QEEG  می توان عملکرد مغز را بررسی کرد و  مشخص نمود که فعالیت الکتریکی در کدام نواحی مغز کم و زیاد شده است و بدین ترتیب نقاط ضعف و قدرت و مشکلات (اختلالات) مغزی بر ما آشکار می شود. اختلالاتی نظیر AD/HD، اضطراب، افسردگی، آلزایمر ، اختلالات یادگیری، اختلال وسواس اجباری  … با استفاده از QEEG قابل تشخیص اند. برای بدست آوردن QEEG ، ابتدا با قرار دادن کلاه EEG روی سر تا ۱۹ کانال EEG یا نوار مغزی از فرد گرفته می شود در مرحله بعد یک سری عملیات پیچیده ریاضی ( مانند تبدیل فوریه و ویولت) روی EEG صورت می گیرد.

نتیجه‌ی این پردازش‌ها تبدیل به یک سری تصویر (سرهای رنگی ) می شود که به آن QEEG  یا  نقشه مغزی می گوییم. در واقع نقشه مغزی روشی است که با آن می‌توانیم زبان مغز را ترجمه کنیم. در نقشه مغزی، هر سر رنگی مربوط به فعالیت یک موج مغزی است. نحوه کارکرد این امواج در کنار هم باعث می شود تا ما عملکرد مناسب یا نامناسب داشته باشیم. اگر هر کدام از امواج عملکرد مناسب داشته باشد، سر را به رنگ سبز می بینیم. فعالیت زیاد امواج مغزی به رنگ قرمز و فعالیت کم به رنگ آبی دیده می شود.  درروش  های  دیگر تصویربرداری مغز مانند CT، MRI، PET، عواملی مانند جریان خون مغزی، متابولیسم یا یکپارچگی ساختاری مغز  مورد اندازه گیری قرار می گیرد در حالیکه همانطور که گفته شد QEEG ابزاری است که میزان فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری می نماید.

تنظیم و تهیه نقشه مغزی


تنظیم و تهیه نقشه مغزیاگرچه نقشه‌برداری مغزی، فعالیت مغز مورد ارزیابی قرار می‌دهد، عملکرد تست qEEG نسبتا ساده می‌باشد. پیش از تهیه نقش مغزی، متخصص پیشانی و لاله گوش شخص را تمیز کرده تا پوست را از هرگونه چربی پاک کند. سپس متخصص کلاه مخصوصی که دارای سوراخ‌های کوچکی است را بر روی سر شخص قرار می‌دهد.  پس از قراردادن ژل خنک‌کننده در سوراخ‌ها، کلاه از طریق مجموعه‌ای از سیم‌ها به دستگاه EEG متصل می‌شود. در این مرحله، شخص و متخصص هر دو می‌توانند امواج مغزی را بر روی صفحه رایانه مشاهده کنند.

معمولا، نقشه‌برداری مغزی شامل دو بخش مختلف است: ثبت امواج مغزی و ایجاد نقشه مغزی رنگی.

ثبت امواج مغزی

متخصص در هر دو حالتی که چشم‌‌های بیمار باز و بسته هستند، امواج مغزی را ثبت می‌کند. بیمار بایستی آرام و بی‌حرکت بنشیند. تصویرسازی در مورد انجام یک فعالیت آرامش‌بخش مانند استراحت در کنار ساحل می‌تواند به شخص در کاهش حرکت و ریلکس کردن عضلات کمک کند. زمان مورد نیاز برای ثبت امواج مغزی متفاوت است ولی معمولا 10 تا 20 دقیق طول می‌کشد.

ایجاد نقشه مغزی

پس از ثبت امواج مغزی، متخصص باید به تحلیل و تفسیر نقشه مغزی بپردازد. پس از پایان تفسیر نقشه مغزی، داده‌ها به نقشه مغزی رنگی تبدیل شده و متخصص این نقشه را بعدا با بیمار بررسی می‌کند.

گزارش نقشه مغزی


گزارش نقشه مغزی شامل چندین صفحه اطلاعات است که نحوه عملکرد بخش‌های مختلف مغز را نشان می‌دهد. نقشه‌برداری مغزی در جهت بررسی بخش‌هایی از مغز که دارای عملکرد طبیعی یا غیر طبیعی هستند به متخصص کمک می‌کند. در نتیحه متخصص می‌تواند وجود موارد زیر را تایید کند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • تشنج
 • بی‌خوابی
 • صرع
 • آسیب‌دیدگی سر
 • تومور مغزی
 • مشکلات مرتبط با حافظه

نقشه‌برداری مغزی همچنین جهت تشخیص موارد زیر نیز به متخصص کمک می‌کند:

 • دشواری در توجه و دقت
 • رفتار تکانشی
 • دشواری در کنترل احساسات
 • ضعف در توانایی حل مساله

پزشکان می‌توانند با مشاهده انواع تجزیه و تحلیل‌های ذکر شده در گزارش، به تفسیر نقشه مغزی بپردازند. تجزیه و تحلیل گزارش شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تحلیل کمیت
 • تحلیل تشخیصی

تحلیل کمیت: عملکرد لوب‌های مغز

عملکرد لوب‌های مغزاین بخش از گزارش نقشه مغزی به فعالیت امواج مغزی در هر لوب از مغز مربوط می‌شود. امواج مغزی نشان‌دهنده انواع مختلف فعالیت‌های ذهنی، شناختی یا احساسی است که انسان برای عملکرد موثر به انجام آن نیاز دارد. بر روی نقشه مغزی، رنگ سبز معمولا نشان‌دهنده سطح طبیعی فعالیت، رنگ قرمز نشان‌دهنده سطوح بالا و رنگ زرد نشان‌دهنده سطوح شدید فعالیت است.

امواج دلتا

امواج دلتا که با نام امواج خواب نیز شناخته می‌شوند برای بازسازی و و جوان‌سازی ضروری هستند. این امواج با فرکانس پایین در زمان خواب، آرامش یا مراقبه عمیق ایجاد می‌شوند.

امواج تتا

امواج تتا به انسان در جهت پردازش اطلاعات و ساخت خاطرات کمک می‌کند. امواج تتا همچنین در جهت خلق، احساس، رویاپردازی و اعتماد به شهود به انسان کمک می‌کنند. این امواج در زمان تمرکز، مراقبه و دعا قوی‌تر می‌باشند.

امواج آلفا

امواج آلفا به انسان در جهت تمرکز بر حضور، آرامش، هوشیاری و دقت به انسان کمک می‌کنند.

امواج بتا

این امواج در بیشتر مواقع در زمان ساعات کاری ایجاد می‌شوند. معمولاً امواج بتا در زمان کار کردن، تفکر، انجام تکالیف یا شرکت در فعالیت‌هایی که به تفکر منطقی، توجه، خلاقیت و تمرکز نیاز دارند ایجاد می‌شوند.

امواج گاما

امواج گاما سریع‌ترین نوع امواج تولید شده توسط مغز هستند. این امواج مسئول عملکرد شناختی، حافظه و یادگیری هستند و به شخص جهت تمرکز و توجه بر فعالیت مورد نظر کمک می‌کنند. این امواج همچنین به منظور پردازش داده‌ها و حل مسئله به افراد یاری می‌رسانند.

هر لوب در مغز به مقدار خاصی از امواج مغزی برای عملکرد صحیح نیاز دارد. برای نمونه:

 • سطح پایین امواج بتا و گاما در لوب پیشانی که مهارت‌های حل مساله را بر عهده دارد می‌تواند بر کنترل رفتارها و روابط اجتماعی تاثیر بگذارد.
 • امواج بتا و گامای بیش‌فعال در لوب آهیانه‌ای که به انسان در پردازش درون‌داده های حسی کمک می‌کند، می‌تواند سبب بیش‌فعالی شخص شود.
 • میزان بالای امواج دلتا و تتا در لوب پس سری می‌تواند باعث بروز مشکلات حافظه شده و بر ادراک عمقی و توانایی شخص در تشخیص چهره‌ها و اشیاء تاثیر بگذارد.

تحلیل تشخیصی: عملکرد شناختی مغز

عملکرد شناختی مغزاین جنبه از گزارش نقشه‌برداری مغز به طور ویژه بر عملکرد شناختی، عاطفی و اجرایی بیمار تمرکز دارد. با استفاده از این گزارش، متخصصین می‌توانند در مورد احتمال بروز عارضه‌هایی که بر این نوع عملکرد‌ها اثر می‌گذارند، اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار دهند. این عارضه‌ها شامل:

 • فراموشی
 • دمانس یا زوال عقل
 • دلیریوم یا روان‌آشفتگی
 • سکته مغزی
 • اضطراب
 • اختلال دو قطبی
 • اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی
 • اختلال وسواس فکری- عملی
 • اوتیسم
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلال کارکرد اجرایی

نقشه مغزی رنگی: معنی رنگ‌های قرمز، سبز و آبی


معنی رنگ‌های قرمز، سبز و آبی

مغز، بسته به نوع فعالیتی که در حال انجام آن است، امواج مغزی با فرکانس‌های مختلفی تولید می‌کند. با استفاده از تکنیک نقشه‌برداری مغز (QEEG) و اندازه‌گیری این فرکانس‌ها، می‌توان مشاهده کرد که مغز در چه شرایطی عملکرد بهینه ندارد.

نتایج تست QEEG با استفاده از نمرات Z نمایش داده می‌شوند. این نمرات، انحراف معیار نسبت به الگوی معمولی فعالیت مغزی در جمعیت سالم و در یک گروه سنی خاص را نشان می‌دهند. نمرات Z با توجه به تعداد انحراف معیار از مقدار استاندارد، از 3- تا 3+ متفاوت هستند. این نمرات روی نقشه مغز قرار می‌گیرند و با استفاده از انحراف مثبت یا منفی، با رنگ مشخص می‌شوند. مقدار صفر نمره میانگین را نشان می‌دهد و با رنگ سبز نمایش داده می‌شود. رنگ قرمز نشان‌دهندهٔ فعالیت بیش از حد (انحراف مثبت) است و رنگ آبی نشان‌دهندهٔ کاهش فعالیت (انحراف منفی) می‌باشد.

نقشه مغزی نرمال


نقشه مغزی نشان می‌دهد که مغز چگونه از پنج سرعت اصلی امواج مغزی برای خواب یا خواب‌آلودگی، آرامش، تمرکز و استرس استفاده می‌کند. به این منظور کلاه مخصوص نقشه‌برداری مغزی بر روی سر شخص قرار می‌گیرد. با استفاده از این کلاه، متخصص متوجه می‌شود که امواج در هر ناحیه از مغز چگونه عمل می‌کنند. پس از تهیه نقشه مغزی، این نقشه به یک پایگاه داده با اطلاعات مربوط به مغزهایی از سنین مختلف ارسال می‌شود. سپس نقشه مغزی بیمار با دیگر افراد در سن یکسان مقایسه می‌شود. به این صورت از عملکرد صحیح مغز اطمینان حاصل می‌شود.

نقشه مغزی در روان‌شناسی


نقشه مغزی در روان‌شناسینقشه مغزی به پزشکان حوزه سلامت روان اجازه می‌دهد که عملکرد بخش‌های مختلف مغز را به طور مستقل و یا با یکدیگر ارزیابی کنند. به این طریق متخصصین می‌توانند تشخیص دهند که کدام یک از فرکانس‌ها‌‌ در مغز از تعادل خارج است و در نهایت با استفاده از یک برنامه شخصی به شما در غلبه به مشکلات مورد نظر کمک می‌کنند.

نقشه مغزی فرد مضطرب

فعالیت بیش از حد یا کمتر از حد طبیعی امواج مغزی بر روی نقشه‌برداری مغزی می‌تواند نشان‌دهنده اضطراب باشد. برای مثال، میزان بیش از حد امواج دلتا، می‌تواند منجر به عدم توانایی در تفکر به شیوه صحیح باشد. میزان کمتر از حد طبیعی امواج دلتا نیز می‌تواند از احیای مغز جلوگیری کرده و سبب بروز مشکل در روند خواب شود.

در ارتباط با نقشه مغزی فرد مضطرب بایستی توجه شود که نقشه مغزی در موارد زیر نیز می‌تواند نشان‌دهنده اختلال اضطراب باشد:

 • فعالیت پایین امواج تتا که معمولا نشان‌دهنده استرس و آگاهی هیجانی ضعیف است
 • فعالیت بسیار بالای امواج تتا که منجر به برانگیختگی زیاد و ناآرامی می‌شود.
 • فعالیت پایین امواج آلفا که می‌تواند منجر به استرس زیاد، بی‌خوابی و اختلال وسواس فکری- عملی شود.
 • فعالیت بالای امواج گاما که می‌تواند سبب بروز استرس و برانگیختگی شود.

نقشه‌برداری مغزی به رفع اضطراب کمک می‌کند.

نقشه مغزی فرد افسرده

عوامل و شرایط مختلفی می‌توانند سبب بروز افسردگی شوند. در بسیاری از موارد، افسردگی در اثر عدم تعادل هورمونی در مغز ایجاد می‌شود و مصرف دارو و یا تغییر در نحوه زندگی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. البته امکان دارد افسردگی در اثر برخی از الگوهای ذهنی یا عدم تعادل فعالیت الکتریکی در مغز ایجاد و یا تشدید شود. در چنین مواردی، نقشه مغزی فرد افسرده می‌تواند به متخصص در جهت تشخیص علت اصلی بروز افسردگی و طرح‌ریزی برنامه درمانی کمک کند.

نقشه مغزی اوتیسم

نقشه مغزی اوتیسم الگوهای ارتباط یا انسجام غیرطبیعی در مناطق مربوط  به زبان و تکلم در مغز را نشان می‌دهد. همین مسئله سبب کاهش میزان عملکرد در رشد زبانی کودکان مبتلا به اوتیسم می‌شود که یک نقص اصلی در اوتیسم به شمار می‌رود. همچنین، الگوهای غیر طبیعی امواج مغزی در بخش خلفی راست مغز در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم مشاهده می‌شود. این قسمت از مغز به درک نشانه‌های اجتماعی غیر کلامی و حالات چهره یا احساسات افراد دیگر مرتبط می‌باشد. در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم، در صورت وجود عدم تعادل در نقشه مغزی، این قسمت از مغز برای تجزیه و تحلیل و درمان از اولویت بالایی برخوردار است.

استفاده از برنامه درمان بر اساس نتایج نقشه‌برداری مغزی سبب تقویت ارتباطات موجود در مغز شده و منجر به بهبود کارآیی و سرعت پردازش اطلاعات در داخل و یا بین شبکه‌ها و مناطق مغز می‌شود. در این صورت علائم منفی عارضه کاهش پیدا می‌کند.

نقشه مغزی بیش‌فعالی

بر طبق تجزیه و تحلیل نقشه مغزی؛ پروتکل‌های نوروفیدبک به گونه‌ای ایجاد شده‌اند که علائم خاص مربوط به شبکه‌های عملکردی مغز که غیر طبیعی یا نامنظم هستند را هدف قرار می‌دهند. در ارتباط با نقشه مغزی کودک بیش‌فعال بایستی توجه شود که اگر کودک بیش‌فعال، در مورد تمرکز بر روی امور مشکل داشته باشد و شبکه توجه در تحلیل نقشه مغزی، نشان‌دهنده ناهنجاری قابل توجه باشد، درمان نوروفیدبک بایستی بهبود عملکرد و ارتباطات در مناطقی از شبکه توجه که ضعیف یا مختل هستند را هدف قرار دهد. نوروفیدبک همچنین سبب بهبود ارتباطات بین شبکه توجه و دیگر شبکه‌های مورد نیاز برای ایجاد عملکرد بهینه مغز می‌شود.

نقشه مغزی افراد دو قطبی

تحقیق در مورد مطالعه تاثیر نقشه‌برداری مغز برای اختلال دو قطبی در کودکان و بزرگسالان در مراحل اولیه قرار دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که نقشه مغزی به همراه مصرف دارو و دیگر انواع درمان به بهبود این عارضه کمک می‌کنند. با توجه به فقدان تحقیقات کافی در این مورد، توصیه می‌شود زمانی که روش‌های درمانی دیگر به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرده و علائم عارضه همچنان باقی مانده یا تشدید شده‌اند، نوروفیدبک بر اساس نتایج نقشه مغزی به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در استفاده بلندمدت از دارو با مشکل مواجه هستند، حتی زمانی که داروها در تثبیت روحیه شخص موفق عمل کرده‌اند. استفاده از نوروفیدبک بر اساس نتایج نقشه مغزی به بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی کمک کرده تا با مصرف داروی کمتر احساس ثبات بیشتری داشته باشند. در برخی از افراد، کاهش میزان داروی مورد نظر امکان‌پذیر است. در بعضی از موارد، افراد پس از استفاده بلندمدت از نوروفیدبک می‌توانند مصرف دارو را قطع کرده و از ثبات خلقی کافی برخوردار باشند.

نقشه مغزی فرد وسواسی (OCD)

نقشه مغزی فرد وسواسی نشان می‌دهد که افراد دچار اختلال وسواس دارای فعالیت غیر طبیعی در بخش‌هایی از مغز مرتبط با عواطف و واکنش به این عواطف و همچنین عدم تعادل سروتونین هستند. با استفاده از نوروفیدبک بر اساس نتایج نقشه مغزی، بخش‌هایی از مغز که با کنترل و واکنش عاطفی مرتبط هستند آموزش داده می‌شوند.  نوروفیدبک به مغز بازخورد مستقیمی از عملکرد آن ارائه داده و مغز از طریق این بازخورد می‌تواند خود را بهتر تنظیم کرده و در نتیجه علائم وسواس کاهش داده می‌شوند. با استفاده از جلسات متعدد، مغز بدون فیدبک برای عملکرد بهتر آموزش می‌بیند و منجر به تغییرات دائمی و بهبود عارضه می‌شود.

نقشه مغزی و اسکیزوفرنی

امواج مغزی تکانه‌های الکتریکی هستند که در اثر ارتباط میلیون‌ها نورون در سر با یکدیگر ایجاد می‌شوند. امواج مغزی اطلاعات مهمی در مورد عملکرد کلی مغز ارائه می‌دهند. تحلیل نقشه مغزی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نشان‌دهنده افزایش توان مطلق در نوسانات امواج آهسته (دلتا و تتا) و کاهش در امواج آلفا در زمان بسته بودن چشم‌ها می‌باشد.

نقشه مغزی و تومور


  در زمان جراحی تومور مغز، خودداری از آسیب وارد کردن به مناطق مغز مرتبط با زبان، حرکت و عملکرد حسی ضروری است. با استفاده از نقشه مغزی می‌توان بخش‌های حیاتی مربوط به عملکرد زبان، حرکت و حس را تعیین و حفظ کرد. با وجود این که برخی از داده‌ها را می‌توان پیش از جراحی جمع‌آوری کرد (مانند اسکن‌هایی که محل تنه‌های اصلی عصبی را مشخص می‌کند)، نقشه‌برداری مغزی در طول جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به شکلی که جراح مغز و اعصاب می‌تواند دقیق‌ترین بازخورد در مورد بخش‌های عملکردی مغز نزدیک تومور را دریافت کند.

نحوه تفسیر و خواندن نقشه مغزی


نحوه تفسیر و خواندن نقشه مغزیبا توجه به این که معیارهای نقشه مغزی در پایگاه داده اصلی مطابق با توزیع گاوس هستند، بیمار با محاسبه نمرات Z با جمعیت مقایسه می‌شود. معمولا نمرات z با مقدار مطلق بیش از 2 غیر معمول در نظر گرفته می‌شوند (با توجه به این که 95 درصد از مقادیر در محدوده -2 و +2 هستند)، و مقادیر مثبت نشان‌دهنده فعالیت بیش از حد و مقادیر منفی نشان‌دهنده فعالیت کمتر از حد طبیعی هستند (شکل 4).

آیا نقشه مغزی نحوه بهبود عملکرد مغز را نشان می‌دهد؟


آیا نقشه مغزی نحوه بهبود عملکرد مغز را نشان می‌دهداگرچه نقشه‌برداری مغزی در بیشتر مواقع مشکلات مرتبط با مغز را نشان می‌دهد، تست qEEG به بیمار در جهت بهبود عملکرد مغز کمک کرده و نشان می‌دهد که کدام بخش از مغز به تقویت نیاز دارد. بر اساس نتایج نقشه مغزی،  استفاده از نوروفیدبک برای کمک به مغز در جهت یادگیری برای عملکرد موثر کمک می‌کند. بر این اساس، پزشک می‌تواند برنامه توانمندسازی مغز برای دستیابی به نتیجه مورد نظر را طرح‌ریزی می‌کند.

نکات قابل توجه در پیش از انجام آزمایش نقشه مغزی


برای آن که فعالیت مغزی به شکلی کاملاً صحیح ثبت شود توصیه می شود پیش از مراجعه به مرکز نقشه برداری مغزی حتماً نکات زیر را رعایت کنید:

 1. موهای خود را به خوبی با شامپو و بدون نرم کننده بشویید و بعد به خوبی آن ها را خشک کنید.
 2. بهتر است روی موهای شما هیچ نوع واکس مو، اسپری، ژل و روغن مو نباشد.
 3. زمان مراجعه به مرکز نقشه برداری مغز، بهتر است روی پیشانی شما کرم پودر یا هر نوع کرم چربی نباشد.
 4. دست کم 6 ساعت قبل از رفتن به کلینیک نقشه مغز از مصرف الکل یا مواد مخدر تفریحی خودداری نمایید.
 5. 3 تا 4 ساعت قبل، مصرف نوشیدن های کافئین دار مثل قهوه، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا را قطع کنید.
 6. در صورتی که هر نوع دارویی مصرف می کنید حتماً مصرف آن ها را طبق روال همیشگی ادامه دهید.
 7. به هیچ عنوان زمان اجرای نقشه مغزی نباید احساس گرسنگی داشته باشید یا غذاهای قندی مصرف کنید.
 8. حتماً پیش از زمان تست نقشه مغزی به خوبی استراحت داشته باشید تا بی خوابی باعث اذیت شما و نیز عدم ثبت مطلوب نقشه مغزی نشود

نکات قابل ذکر پس از اتمام آزمایش نقشه مغزی


 1. بعد از اتمام نقشه برداری مغزی، الکترودها از روی سر برداشته می شوند و پوست شما به خوبی تمیز خواهد شد.
 2. بعد از این آزمایش احتمالاً کمی موهای شما حالت چسبناک و کثیف خواهد داشت که به راحتی با یک بار شستن این چسبندگی از بین می رود.
 3. این آزمایش هیچ خطری نخواهد داشت و برای همین بعد از آزمایش نیازی نیست که مورد مراقبت خاصی قرار بگیرید. از این رو شما می توانید زندگی روتین خود را از سر بگیرید.
 4. این آزمایش از نوع سیستمی است و برای همین شما خیلی زود می توانید بعد از اتمام آزمایش نتیجه آن را دریافت کنید تا پزشک آن را بررسی کند.

جهت مشاوره و تعیین نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

اگر از اسکولیوز، قوز کمر، کیفوز، گودی کمر، انحنای ستون فقرات احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید به کلینیک دکتر مرادی مراجعه نمایید.

یک متخصص جراحی مغز و ستون فقرات با توجه به تخصص خود در مورد مغز و ستون فقرات و اجزای آن به درمان و جراحی بیماری‌های مغز ستون فقرات و نخاع و اجزای آن می‌پردازد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان