نقشه‌برداری مغزی چیست، چه کاربردی دارد و تفسیر آن چگونه است+هزینه

مقالت مرتبط

فهرست مطالب

مغز انسان توسط نیروی الکتریسیته عمل می‌کند. در هر لحظه در طول روز، میلیون‌ها نورون در مغز سیگنال‌های الکتریکی ارسال می‌کنند تا با نورون‌های دیگر ارتباط برقرار کرده و افکار، احساسات و رفتار انسان را ایجاد کنند. برای مدت سال‌ها متخصصین علوم اعصاب، مغز را برای درک بهتر مشکلاتی مانند اعتیاد، اضطراب، عارضه‌های عصبی و اختلال‌های خلقی مورد بررسی قرار داده‌اند. روش جدید نقشه‌برداری مغز( qEEG) می‌تواند در مورد عملکرد روزانه مغز اطلاعات جدیدی به ما ارائه دهد. این روش غیر تهاجمی می‌تواند در ارزیابی احساسات، الگوهای فکری، استرس و اضطراب و انعطاف‌پذیری شناختی و مشکلات دیگر به متخصصین کمک کند. تست qEEG در ارتباط با سالم بودن فعالیت مغزی و یا وجود فعالیت کم یا بیش از حد در مغز، اطلاعات مورد نظر را ارائه می‌دهد. این تست نقشه تصویری مغز را ایجاد کرده و در مورد مغز اطلاعات لازم را در اختیار متخصص قرار می‌دهد.

نقشه‌برداری مغزی چیست؟


نقشه‌برداری مغزی نوعی تست است که برای ارزیابی فعالی الکتریکی در مغز استفاده می‌شود. در واقع به همان شیوه که الکتروکاردیوگرام فعالیت الکتریکی قلب را بررسی می‌کند، نقشه مغزی نیز امواج مغزی را اندازه‌گیری می‌کند.

داده‌های به دست آمده از نقشه مغزی دو منبع اطلاعاتی اصلی را ارائه می‌دهد:

 • مقدار یا تعداد امواج مغزی موجود در مغز
 • نوع امواج مغزی که در مغز جریان دارند.

نقشه‌برداری مغزی (qEEG) تعداد امواج مغزی که در مقایسه با فعالیت طبیعی امواج مغزی وجود دارد را اندازه‌گیری می‌کند. نقشه مغزی در ابتدا به ارزیابی امواج مغزی می‌پردازد. به طور کلی این تست نقشه‌ای از مغز شخص را ارائه می‌دهد.

تنظیم و تهیه نقشه مغزی


تنظیم و تهیه نقشه مغزیاگرچه نقشه‌برداری مغزی، فعالیت مغز مورد ارزیابی قرار می‌دهد، عملکرد تست qEEG نسبتا ساده می‌باشد. پیش از تهیه نقش مغزی، متخصص پیشانی و لاله گوش شخص را تمیز کرده تا پوست را از هرگونه چربی پاک کند. سپس متخصص کلاه مخصوصی که دارای سوراخ‌های کوچکی است را بر روی سر شخص قرار می‌دهد.  پس از قراردادن ژل خنک‌کننده در سوراخ‌ها، کلاه از طریق مجموعه‌ای از سیم‌ها به دستگاه EEG متصل می‌شود. در این مرحله، شخص و متخصص هر دو می‌توانند امواج مغزی را بر روی صفحه رایانه مشاهده کنند.

معمولا، نقشه‌برداری مغزی شامل دو بخش مختلف است: ثبت امواج مغزی و ایجاد نقشه مغزی رنگی.

ثبت امواج مغزی

متخصص در هر دو حالتی که چشم‌‌های بیمار باز و بسته هستند، امواج مغزی را ثبت می‌کند. بیمار بایستی آرام و بی‌حرکت بنشیند. تصویرسازی در مورد انجام یک فعالیت آرامش‌بخش مانند استراحت در کنار ساحل می‌تواند به شخص در کاهش حرکت و ریلکس کردن عضلات کمک کند. زمان مورد نیاز برای ثبت امواج مغزی متفاوت است ولی معمولا 10 تا 20 دقیق طول می‌کشد.

ایجاد نقشه مغزی

پس از ثبت امواج مغزی، متخصص باید به تحلیل و تفسیر نقشه مغزی بپردازد. پس از پایان تفسیر نقشه مغزی، داده‌ها به نقشه مغزی رنگی تبدیل شده و متخصص این نقشه را بعدا با بیمار بررسی می‌کند.

گزارش نقشه مغزی


گزارش نقشه مغزی شامل چندین صفحه اطلاعات است که نحوه عملکرد بخش‌های مختلف مغز را نشان می‌دهد. نقشه‌برداری مغزی در جهت بررسی بخش‌هایی از مغز که دارای عملکرد طبیعی یا غیر طبیعی هستند به متخصص کمک می‌کند. در نتیحه متخصص می‌تواند وجود موارد زیر را تایید کند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • تشنج
 • بی‌خوابی
 • صرع
 • آسیب‌دیدگی سر
 • تومور مغزی
 • مشکلات مرتبط با حافظه

نقشه‌برداری مغزی همچنین جهت تشخیص موارد زیر نیز به متخصص کمک می‌کند:

 • دشواری در توجه و دقت
 • رفتار تکانشی
 • دشواری در کنترل احساسات
 • ضعف در توانایی حل مساله

پزشکان می‌توانند با مشاهده انواع تجزیه و تحلیل‌های ذکر شده در گزارش، به تفسیر نقشه مغزی بپردازند. تجزیه و تحلیل گزارش شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تحلیل کمیت
 • تحلیل تشخیصی

تحلیل کمیت: عملکرد لوب‌های مغز

عملکرد لوب‌های مغزاین بخش از گزارش نقشه مغزی به فعالیت امواج مغزی در هر لوب از مغز مربوط می‌شود. امواج مغزی نشان‌دهنده انواع مختلف فعالیت‌های ذهنی، شناختی یا احساسی است که انسان برای عملکرد موثر به انجام آن نیاز دارد. بر روی نقشه مغزی، رنگ سبز معمولا نشان‌دهنده سطح طبیعی فعالیت، رنگ قرمز نشان‌دهنده سطوح بالا و رنگ زرد نشان‌دهنده سطوح شدید فعالیت است.

امواج دلتا

امواج دلتا که با نام امواج خواب نیز شناخته می‌شوند برای بازسازی و و جوان‌سازی ضروری هستند. این امواج با فرکانس پایین در زمان خواب، آرامش یا مراقبه عمیق ایجاد می‌شوند.

امواج تتا

امواج تتا به انسان در جهت پردازش اطلاعات و ساخت خاطرات کمک می‌کند. امواج تتا همچنین در جهت خلق، احساس، رویاپردازی و اعتماد به شهود به انسان کمک می‌کنند. این امواج در زمان تمرکز، مراقبه و دعا قوی‌تر می‌باشند.

 

امواج آلفا

امواج آلفا به انسان در جهت تمرکز بر حضور، آرامش، هوشیاری و دقت به انسان کمک می‌کنند.

امواج بتا

این امواج در بیشتر مواقع در زمان ساعات کاری ایجاد می‌شوند. معمولاً امواج بتا در زمان کار کردن، تفکر، انجام تکالیف یا شرکت در فعالیت‌هایی که به تفکر منطقی، توجه، خلاقیت و تمرکز نیاز دارند ایجاد می‌شوند.

امواج گاما

امواج گاما سریع‌ترین نوع امواج تولید شده توسط مغز هستند. این امواج مسئول عملکرد شناختی، حافظه و یادگیری هستند و به شخص جهت تمرکز و توجه بر فعالیت مورد نظر کمک می‌کنند. این امواج همچنین به منظور پردازش داده‌ها و حل مسئله به افراد یاری می‌رسانند.

هر لوب در مغز به مقدار خاصی از امواج مغزی برای عملکرد صحیح نیاز دارد. برای نمونه:

 • سطح پایین امواج بتا و گاما در لوب پیشانی که مهارت‌های حل مساله را بر عهده دارد می‌تواند بر کنترل رفتارها و روابط اجتماعی تاثیر بگذارد.
 • امواج بتا و گامای بیش‌فعال در لوب آهیانه‌ای که به انسان در پردازش درون‌داده های حسی کمک می‌کند، می‌تواند سبب بیش‌فعالی شخص شود.
 • میزان بالای امواج دلتا و تتا در لوب پس سری می‌تواند باعث بروز مشکلات حافظه شده و بر ادراک عمقی و توانایی شخص در تشخیص چهره‌ها و اشیاء تاثیر بگذارد.

تحلیل تشخیصی: عملکرد شناختی مغز

عملکرد شناختی مغزاین جنبه از گزارش نقشه‌برداری مغز به طور ویژه بر عملکرد شناختی، عاطفی و اجرایی بیمار تمرکز دارد. با استفاده از این گزارش، متخصصین می‌توانند در مورد احتمال بروز عارضه‌هایی که بر این نوع عملکرد‌ها اثر می‌گذارند، اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار دهند. این عارضه‌ها شامل:

 • فراموشی
 • دمانس یا زوال عقل
 • دلیریوم یا روان‌آشفتگی
 • سکته مغزی
 • اضطراب
 • اختلال دو قطبی
 • اختلال نقص توجه و بیش‌فعالی
 • اختلال وسواس فکری- عملی
 • اوتیسم
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • اختلال کارکرد اجرایی

نقشه مغزی رنگی: معنی رنگ‌های قرمز، سبز و آبی


معنی رنگ‌های قرمز، سبز و آبی

بسته به این که مغز در حال چه فعالیتی است، امواج مغزی در فرکانس‌های متفاوتی ایجاد می‌شوند. با اندازه‌گیری این فرکانس‌ها با نقشه‌برداری مغز (qEEG)، می‌توان مشاهده کرد که مغز در چه مواردی دارای عملکرد بهینه نمی‌باشد.

نتایج حاصل از تست qEEG با استفاده از نمرات Z نشان داده می‌شوند. این نمرات در واقع انحراف معیار از نمونه ثبت نقشه مغزی از پایگاه داده افراد سالم در یک رده سنی می‌باشند. نمرات Z بر اساس تعداد انحراف معیار از مقدار استاندارد، از 3- تا 3+ متفاوت هستند. این نمرات بر روی نقشه مغزی قرار گرفته و بر اساس انحراف مثبت یا منفی با رنگ نشان داده می‌شوند. نمره صفر نشان‌دهنده حد وسط می‌باشد و با رنگ سبز نشان داده می‌شود. رنگ قرمز نشان‌دهنده فعالیت بیش از حد است (انحراف مثبت) و رنگ آبی نشان‌دهنده کاهش فعالیت است (انحراف منفی).

نقشه مغزی نرمال


نقشه مغزی نشان می‌دهد که مغز چگونه از پنج سرعت اصلی امواج مغزی برای خواب یا خواب‌آلودگی، آرامش، تمرکز و استرس استفاده می‌کند. به این منظور کلاه مخصوص نقشه‌برداری مغزی بر روی سر شخص قرار می‌گیرد. با استفاده از این کلاه، متخصص متوجه می‌شود که امواج در هر ناحیه از مغز چگونه عمل می‌کنند. پس از تهیه نقشه مغزی، این نقشه به یک پایگاه داده با اطلاعات مربوط به مغزهایی از سنین مختلف ارسال می‌شود. سپس نقشه مغزی بیمار با دیگر افراد در سن یکسان مقایسه می‌شود. به این صورت از عملکرد صحیح مغز اطمینان حاصل می‌شود.

نقشه مغزی در روان‌شناسی


نقشه مغزی در روان‌شناسینقشه مغزی به پزشکان حوزه سلامت روان اجازه می‌دهد که عملکرد بخش‌های مختلف مغز را به طور مستقل و یا با یکدیگر ارزیابی کنند. به این طریق متخصصین می‌توانند تشخیص دهند که کدام یک از فرکانس‌ها‌‌ در مغز از تعادل خارج است و در نهایت با استفاده از یک برنامه شخصی به شما در غلبه به مشکلات مورد نظر کمک می‌کنند.

نقشه مغزی فرد مضطرب

فعالیت بیش از حد یا کمتر از حد طبیعی امواج مغزی بر روی نقشه‌برداری مغزی می‌تواند نشان‌دهنده اضطراب باشد. برای مثال، میزان بیش از حد امواج دلتا، می‌تواند منجر به عدم توانایی در تفکر به شیوه صحیح باشد. میزان کمتر از حد طبیعی امواج دلتا نیز می‌تواند از احیای مغز جلوگیری کرده و سبب بروز مشکل در روند خواب شود.

در ارتباط با نقشه مغزی فرد مضطرب بایستی توجه شود که نقشه مغزی در موارد زیر نیز می‌تواند نشان‌دهنده اختلال اضطراب باشد:

 • فعالیت پایین امواج تتا که معمولا نشان‌دهنده استرس و آگاهی هیجانی ضعیف است
 • فعالیت بسیار بالای امواج تتا که منجر به برانگیختگی زیاد و ناآرامی می‌شود.
 • فعالیت پایین امواج آلفا که می‌تواند منجر به استرس زیاد، بی‌خوابی و اختلال وسواس فکری- عملی شود.
 • فعالیت بالای امواج گاما که می‌تواند سبب بروز استرس و برانگیختگی شود.

نقشه‌برداری مغزی به رفع اضطراب کمک می‌کند.

نقشه مغزی فرد افسرده

عوامل و شرایط مختلفی می‌توانند سبب بروز افسردگی شوند. در بسیاری از موارد، افسردگی در اثر عدم تعادل هورمونی در مغز ایجاد می‌شود و مصرف دارو و یا تغییر در نحوه زندگی می‌تواند به رفع این مشکل کمک کند. البته امکان دارد افسردگی در اثر برخی از الگوهای ذهنی یا عدم تعادل فعالیت الکتریکی در مغز ایجاد و یا تشدید شود. در چنین مواردی، نقشه مغزی فرد افسرده می‌تواند به متخصص در جهت تشخیص علت اصلی بروز افسردگی و طرح‌ریزی برنامه درمانی کمک کند.

نقشه مغزی اوتیسم

نقشه مغزی اوتیسم الگوهای ارتباط یا انسجام غیرطبیعی در مناطق مربوط  به زبان و تکلم در مغز را نشان می‌دهد. همین مسئله سبب کاهش میزان عملکرد در رشد زبانی کودکان مبتلا به اوتیسم می‌شود که یک نقص اصلی در اوتیسم به شمار می‌رود. همچنین، الگوهای غیر طبیعی امواج مغزی در بخش خلفی راست مغز در کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم مشاهده می‌شود. این قسمت از مغز به درک نشانه‌های اجتماعی غیر کلامی و حالات چهره یا احساسات افراد دیگر مرتبط می‌باشد. در کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم، در صورت وجود عدم تعادل در نقشه مغزی، این قسمت از مغز برای تجزیه و تحلیل و درمان از اولویت بالایی برخوردار است.

استفاده از برنامه درمان بر اساس نتایج نقشه‌برداری مغزی سبب تقویت ارتباطات موجود در مغز شده و منجر به بهبود کارآیی و سرعت پردازش اطلاعات در داخل و یا بین شبکه‌ها و مناطق مغز می‌شود. در این صورت علائم منفی عارضه کاهش پیدا می‌کند.

نقشه مغزی بیش‌فعالی

بر طبق تجزیه و تحلیل نقشه مغزی؛ پروتکل‌های نوروفیدبک به گونه‌ای ایجاد شده‌اند که علائم خاص مربوط به شبکه‌های عملکردی مغز که غیر طبیعی یا نامنظم هستند را هدف قرار می‌دهند. در ارتباط با نقشه مغزی کودک بیش‌فعال بایستی توجه شود که اگر کودک بیش‌فعال، در مورد تمرکز بر روی امور مشکل داشته باشد و شبکه توجه در تحلیل نقشه مغزی، نشان‌دهنده ناهنجاری قابل توجه باشد، درمان نوروفیدبک بایستی بهبود عملکرد و ارتباطات در مناطقی از شبکه توجه که ضعیف یا مختل هستند را هدف قرار دهد. نوروفیدبک همچنین سبب بهبود ارتباطات بین شبکه توجه و دیگر شبکه‌های مورد نیاز برای ایجاد عملکرد بهینه مغز می‌شود.

نقشه مغزی افراد دو قطبی

تحقیق در مورد مطالعه تاثیر نقشه‌برداری مغز برای اختلال دو قطبی در کودکان و بزرگسالان در مراحل اولیه قرار دارد. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که نقشه مغزی به همراه مصرف دارو و دیگر انواع درمان به بهبود این عارضه کمک می‌کنند. با توجه به فقدان تحقیقات کافی در این مورد، توصیه می‌شود زمانی که روش‌های درمانی دیگر به نتیجه مطلوب دست پیدا نکرده و علائم عارضه همچنان باقی مانده یا تشدید شده‌اند، نوروفیدبک بر اساس نتایج نقشه مغزی به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی در استفاده بلندمدت از دارو با مشکل مواجه هستند، حتی زمانی که داروها در تثبیت روحیه شخص موفق عمل کرده‌اند. استفاده از نوروفیدبک بر اساس نتایج نقشه مغزی به بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی کمک کرده تا با مصرف داروی کمتر احساس ثبات بیشتری داشته باشند. در برخی از افراد، کاهش میزان داروی مورد نظر امکان‌پذیر است. در بعضی از موارد، افراد پس از استفاده بلندمدت از نوروفیدبک می‌توانند مصرف دارو را قطع کرده و از ثبات خلقی کافی برخوردار باشند.

نقشه مغزی فرد وسواسی (OCD)

نقشه مغزی فرد وسواسی نشان می‌دهد که افراد دچار اختلال وسواس دارای فعالیت غیر طبیعی در بخش‌هایی از مغز مرتبط با عواطف و واکنش به این عواطف و همچنین عدم تعادل سروتونین هستند. با استفاده از نوروفیدبک بر اساس نتایج نقشه مغزی، بخش‌هایی از مغز که با کنترل و واکنش عاطفی مرتبط هستند آموزش داده می‌شوند.  نوروفیدبک به مغز بازخورد مستقیمی از عملکرد آن ارائه داده و مغز از طریق این بازخورد می‌تواند خود را بهتر تنظیم کرده و در نتیجه علائم وسواس کاهش داده می‌شوند. با استفاده از جلسات متعدد، مغز بدون فیدبک برای عملکرد بهتر آموزش می‌بیند و منجر به تغییرات دائمی و بهبود عارضه می‌شود.

نقشه مغزی و اسکیزوفرنی

امواج مغزی تکانه‌های الکتریکی هستند که در اثر ارتباط میلیون‌ها نورون در سر با یکدیگر ایجاد می‌شوند. امواج مغزی اطلاعات مهمی در مورد عملکرد کلی مغز ارائه می‌دهند. تحلیل نقشه مغزی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نشان‌دهنده افزایش توان مطلق در نوسانات امواج آهسته (دلتا و تتا) و کاهش در امواج آلفا در زمان بسته بودن چشم‌ها می‌باشد.

نقشه مغزی و تومور


  در زمان جراحی تومور مغز، خودداری از آسیب وارد کردن به مناطق مغز مرتبط با زبان، حرکت و عملکرد حسی ضروری است. با استفاده از نقشه مغزی می‌توان بخش‌های حیاتی مربوط به عملکرد زبان، حرکت و حس را تعیین و حفظ کرد. با وجود این که برخی از داده‌ها را می‌توان پیش از جراحی جمع‌آوری کرد (مانند اسکن‌هایی که محل تنه‌های اصلی عصبی را مشخص می‌کند)، نقشه‌برداری مغزی در طول جراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ به شکلی که جراح مغز و اعصاب می‌تواند دقیق‌ترین بازخورد در مورد بخش‌های عملکردی مغز نزدیک تومور را دریافت کند.

نحوه تفسیر و خواندن نقشه مغزی


نحوه تفسیر و خواندن نقشه مغزیبا توجه به این که معیارهای نقشه مغزی در پایگاه داده اصلی مطابق با توزیع گاوس هستند، بیمار با محاسبه نمرات Z با جمعیت مقایسه می‌شود. معمولا نمرات z با مقدار مطلق بیش از 2 غیر معمول در نظر گرفته می‌شوند (با توجه به این که 95 درصد از مقادیر در محدوده -2 و +2 هستند)، و مقادیر مثبت نشان‌دهنده فعالیت بیش از حد و مقادیر منفی نشان‌دهنده فعالیت کمتر از حد طبیعی هستند (شکل 4).

آیا نقشه مغزی نحوه بهبود عملکرد مغز را نشان می‌دهد؟


آیا نقشه مغزی نحوه بهبود عملکرد مغز را نشان می‌دهداگرچه نقشه‌برداری مغزی در بیشتر مواقع مشکلات مرتبط با مغز را نشان می‌دهد، تست qEEG به بیمار در جهت بهبود عملکرد مغز کمک کرده و نشان می‌دهد که کدام بخش از مغز به تقویت نیاز دارد. بر اساس نتایج نقشه مغزی،  استفاده از نوروفیدبک برای کمک به مغز در جهت یادگیری برای عملکرد موثر کمک می‌کند. بر این اساس، پزشک می‌تواند برنامه توانمندسازی مغز برای دستیابی به نتیجه مورد نظر را طرح‌ریزی می‌کند.

نحوه آماده‌سازی بیمار برای استفاده از نقشه‌برداری مغزی


کل روند نقشه‌برداری مغزی حدودا یک ساعت طول می‌کشد. نقشه‌برداری مغزی یک روش غیر تهاجمی است. بیمار بایستی بر روی یک صندلی راحت بنشیند. بر روی سر بیمار یک کلاه مخصوص قرار گرفته و بر روی لاله‌های گوش یک گیره قرار داده می‌شود. همچنین یک حسگر بر روی ساعد چسبانده می‌شود.

برای دستیابی به بهترین نتیجه:

 • جلسات نقشه‌برداری مغز بایستی برای زمانی برنامه‌ریزی شوند که بیمار هوشیار باشد (برای نمونه صبح پس از برخاستن از خواب)
 • جهت تکمیل فرم، شخص باید پیش از زمان مورد نظر به پزشک مراجعه کند.
 • شب پیش از نقشه‌برداری مغزی بایستی به طور کامل استراحت شود و از مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک یا داروی خواب خودداری شود. ممکن است این داروها بر نتیجه نقشه‌برداری مغز تاثیر بگذارند.
 • پیش از نقشه‌برداری مغز برای جلوگیری از گرسنگی، بایستی صبحانه مصرف شود. گرسنگی می‌تواند بر تفسیر نقشه مغزی تاثیر گذاشته یا سبب عدم تمرکز شود.
 • موها بایستی شسته شود و از ژل یا محصولات دیگر در روز تست qEEg استفاده نشود. این مواد می‌توانند بر کارآیی حسگرهای تست اثر بگذارند.
 • پیش از نقشه مغزی، لنزهای تماسی بایستی برداشته شوند. امکان دارد لنز باعث پلک زدن بیش از حد چشم شده و بر نتیجه تست اثر بگذارند.

نقشه مغزی و نوروفیدبک


نقشه مغزی و نوروفیدبک

در روش نوروفیدبک از اسکن نوار مغزی و تحلیل نقشه مغزی برای کمک به بیماران در جهت تغییر در الگوها و فعالیت مغزی استفاده می‌شود. پس از نشان دادن نتایج اسکن نوار مغزی به بیمار، پزشکان با تغییر الگوی فکری و رفتاری به بیمار کمک می‌کنند.

با گذشت زمان، با استفاده از این روش غیر تهاجمی پزشکان می‌توانند انواع اختلال‌های رفتاری و عصبی شامل مواردی که در بالا ذکر شد را درمان کنند.

نتایج حاصل خصوصا برای روش نوروفیدبک مفید می‌باشند  چرا که سبب افزایش دقت اطلاعات دریافتی شده و به روانشناسان اجازه می‌دهد تا از روش‌های درمانی دقیق‌تری استفاده کنند.

مزایای نقشه‌برداری مغزی


در ارتباط با مزایای نقشه‌برداری مغزی بایستی توجه شود که این روش می‌تواند خصوصا در ارتباط با درمان اختلال‌های شناختی و اعتیاد هم برای بیمار و هم پزشک مفید باشد.

برای مثال، نقشه مغزی را می‌توان به همراه نوروفیبدک مورد استفاده قرار داد. بوسیله این روش جدید درمانی، نتایج اسکن qEEG به بیماران ارائه شده و بیمار با روانشناسان همکاری کرده تا بتوانند الگوهای فکری ناسالم را تغییر دهند. نقشه مغزی مسیر مستقیمی را برای درک عمیق ذهن بیمار فراهم می‌سازد.

عوارض نقشه‌برداری از مغز


نقشه‌برداری از مغز یک روش غیر تهاجمی است و تنها وضعیت مغز و نحوه‌ی کارکرد امواج و سیگنال‌های مغزی را بر روی یک صفحه‌ی نمایشگر نشان می‌دهد. از این رو این آزمایش کاملاً ایمن است و هیچ گونه عوارضی در بر ندارد.

هزینه نقشه‌برداری مغزی


هزینه‌ی این آزمایش با توجه به نوع مرکز ارائه‌دهنده‌ این خدمات متفاوت است. همچنین در نظر داشته باشید که در صورت تمایل به حضور در جلسات درمانی پس از انجام آزمایش‌های تشخیصی، هزینه‌ی این جلسات نیز جداگانه محاسبه خواهد شد.

سوال‌های رایج در مورد نقشه‌برداری مغزی


تفاوت بین EEG و qEEG چیست؟

در روش EEG (نوار مغزی)، فعالیت الکتریکی یا امواج مغزی که نشان‌دهنده فعالیت بنیادی قشر مغز هستند ثبت می‌شود. در روش qEEG (نقشه‌برداری مغزی)، از تجزیه و تحلیل پیچیده آماری و ریاضی برای ارزیابی این امواج مغزی استفاده شده و نتیجه حاصل با پایگاه داده که از نقشه مغزی افراد بدون اختلال عملکرد مغزی جمع‌آوری شده، مقایسه می‌شود.

آیا نقشه مغزی می‌تواند نوع تشنج را نشان دهد؟

زمانی که نقشه مغزی فعالیت الکتریکی غیر طبیعی را تشخیص می‌دهد، پزشک محل بروز این فعالیت در مغز را ارزیابی می‌کند. در زمان بروز تشنج کانونی، فعالیت تنها در برخی از بخش‌های مغز ایجاد می‌شود. در زمان بروز تشنج فراگیر، فعالیت حالت گسترده دارد. ولی تا زمانی که بیمار در زمان ثبت امواج مغزی دچار تشنج نشود، پزشک نمی‌تواند با اطمینان نوع تشنج را تشخیص دهد.

آیا تست qEEG می‌تواند آسیب مغزی را تشخیص دهد؟

این تست فقط در مورد فعالیت الکتریکی در مغز اطلاعات لازم را ارائه می‌دهد و آسیب یا ناهنجاری فیزیکی در مغز را نشان نمی‌دهد. در چنین مواردی از ام آر آی استفاده می‌شود.

آیا نوار مغزی (EEG) بایستی بیش از یک بار استفاده شود؟

تست نوار مغز به روش‌های مختلفی انجام می‌شود . همچنین به دلایل مختلفی ممکن است از بیمار خواسته شود که از این تست استفاده کند.

 • در صورتی که در تست EEG، فعالیت غیر طبیعی الکتریکی در مغز مشاهده نشود، امکان دارد پزشک از بیمار بخواهد که دوباره از این تست استفاده کند.
 • در صورت امکان توصیه می‌شود در مواقعی که احتمال بروز تنشج بیشتر است، از تست EEG استفاده شود. برای مثال این زمان می‌تواند صبح زود باشد. در برخی از زنان، امکان دارد این زمان در دوره عادت ماهیانه باشد.

دریافت نتایج نوار مغزی به چقدر زمان نیاز دارد؟

معمولا در روز تست نوار مغزی، نتایج به بیمار ارائه نمی‌شود؛ چرا که نتیجه این تست بایستی در ابتدا توسط متخصص ارزیابی شده و سپس به پزشکی که برای این تست درخواست داده است ارسال شود. معمولا پس از چند روز یا چند هفته، پزشک نتایج را با بیمار در میان می‌گذارد.

Call Now Buttonتماس باما
× مشاوره در واتساپ