مراقبت‌های بعد از جراحی تومور مغزی برای کاهش درد و بهبود عملکرد مغز

مراقبت های بعد از تومور مغزی

تومور مغزی حالت بسیار سختی در دنیای خون شناسی است. بیماران تحت نظر پزشکی اختصاصی برای بالا بردن احتمال اقدامات متقابل خواهند بود. مسیر بهبودی و بازیابی جراحی مغز از آنجاییکه نقطه مرکزی فرد، رفتار، شخصیت، مهارتهای حرکتی و حافظه فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بسیار پرزحمت  سخت خواهد بود. ممکن است تغییرات اندک یا بسیار زیادی در تفکر، به یاد آوردن یا واکنش بیماران در مقایسه با پیش از عمل جراحی مشاهده شود. مقدار زمان مورد نیاز برای بازیابی، با توجه به بیمار و براساس روش استفاده شده در برداشتن تومور مغزی، موقعیت تومور، ناحیه ای از مغز که در جراحی تحت تاثیر قرار گرفته و سن بیمار و سلامت کلی او متفاوت خواهد بود. بیماران با توجه به این فاکتورها می‌توانند بازه ای از مدت زمان نقاهت و شدت‌های متفاوت در دوره نقاهت بعد از عمل را انتظار داشته باشند.

پزشکان در حد توان سعی خواهند نمود تا توانایی شناختی، مهارتهای حرکتی و خاطرات بیمار را حفظ نمایند. هدف جراحی، سالم نگاه داشتن بیمار است. با دکتر مرادی به صورت کامل راجع به این مساله صحبت نموده و سوالات خود راجع به انتخاب بهترین پزشک، روش درمان مناسب و متناسب با نیازهایتان بپرسید. برای مثال آسیب یا ضربه وارده بر لوب پس سری می‌تواند منجر به مشکلات بینایی و قطعه گیجگاهی منجر به مسائلی مانند از دست دادن حافظه کوتاه مدت، فراموشی لغات و صرع می‌شود.

پل ارتباطی:

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره تلفن‌های 02833235232 - 09192810165 تماس حاصل فرمایید.

عوارض بعد از جراحی تومور مغزی


علامت هایی که در بیماران پس از جراحی تومور مغزی مشاهده می‌شود خستگی و درد شدید می‌باشد:

خستگی

بازیابی یک مسابقه نیست و نمی تواند باشد. بلکه آهسته و مسیری مشخص است. معمولا بیماران خبر از کاهش قابل توجه انرژی پس از عمل جراحی عصبی دادند. در واقع خستگی مهم ترین عارضه گزارش شده از سوی بیماران است. پزشکان توصیه می‌کنند که یادداشتهایی از فعالیتهای روزانه و اوقاتی از روز که بیشترین انرژی را در آن دارید، تهیه نموده و سپس برای کسب بیشترین استفاده از آن اوقات، برنامه ریزی نمایند. هرگونه فعالیتی در دوره نقاهت، هر چند کوچک، می‌تواند فراهم کننده و افزایش روحیه شود. در نهایت، خستگی می‌تواند ناشی از کم خونی باشد. با پزشکتان راجع به نحوه افزایش دریافت مواد مغذی از رژیم غذایی، یا دریافت دارو در صورت تیاز دارویی به منظور مدیریت کم خونی یا آثارش، صحبت نمایید.

درد

باید پس از جراحی، انتظار مقدار اندکی درد را داشت. برای آنهایی که در دوره نقاهت بعد از جراحی تومور مغزی هستند، درد به شکلهای مختلفی می‌تواند بروز کند. زمان دوره نقاهت مورد نیاز عمل باز کردن جمجمه، بازه ای بین 4 تا 8 هفته خواهد بود و بخیه‌ها معمولا در 5 روز بهبود می‌یابند. بیماران ممکن است از ناراحتی ناشی از یبوست طولانی مدت (از آنجاییکه روده پایینی، آخرین اندام در میان اندامهاست که پس از جراحی‌های بزرگ به عملکرد عادی باز می‌گردند)، سردرد ناشی از عمل یا بافت زخم یا خشکی گلو نج ببرند.

مراقبت‌های پس از جراحی تومور مغزی


دارو

دارو

پزشک پس از جراحی ممکن است هر کدام از داروهای زیر را برای شما تجویز نماید :

 • مسکن برای سردرد یا درد
 • استروئید برای کاهش تورم مغز
 • داروی ضد اسید معده برای جلوگیری از ترشح اسید در معده به هنگام مصرف استروئید
 • ملین، برای پیشگیری از یبوست
 • انتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت
 • داروهای ضد صرع برای پیشگیری از صرع نیز ممکن است تجویز شود. اگر پیش از عمل در حال مصرف داروهای ضد صرع بودید، به همان روند ادامه دهید، مگر اینکه دستورالعمل دیگری برای شما مشخص شود.

می توانید داروهای خود را بلافاصله پس از جراحی مصرف کنید ولی از مصرف آسپیرین، محصولات حاوی آسپیرین و یا NSAID‌ها (مانند ایبوپروفن) خودداری نمایید. پزشکتان زمان مناسب مصرف آن را به شما خواهد گفت. برای اطلاعات بیشتر، داروهای رایجی که شامل آسپیرین یا دیگر داروهای ضدتورم غیراستروئیدی (NSAID ها) را مطالعه نمایید.

بازیابی مغزی

بازیابی مغزی

جراحی مغز، مرتبط با مغز یا غیر از آن، می‌تواند منجر به نیاز بیماران به آموزش دوباره فعالیتهای روزانه‌شان شده و همچنین می‌تواند آثار ماندگار یا اجبار به گذراندن دوره‌های درمانی شود. بازیابی کامل یا جزئی عملکردهایی همانند دید، سخن گفتن و یا قدم برداشتن به زمان و / یا تلاش نیاز دارد. بسیاری از بیماران پس از عمل جراحی تومور مغزی به کار درمانی، گفتار درمانی و فیزیوتراپی نیاز پیدا خواهند ننمود. این متخصصین با بیماران برای برگرداندن بهترین کیفیت زندگی، کار خواهند کرد.

 • فیزیوتراپ به بیمار در بازیابی حرکتی، دستیابی به بازه حرکتی کامل تر و کاهش درد کمک خواهند نمود.
 • متخصص کاردرمانی به بیماران در اصلاح اقدامات روزانه برای برقراری تناسب با سطح جدید تواناییشان یا بازه‌های حرکتی متاثر به منظور نجام اقدامات روزانه مانند آشپزی، رانندگی یا کار کردن کمک خواهند نمود.
 • متخصص گفتار درمانی بسیار بیش از آنچه که به نظر می‌رسد انجام می‌دهند. بیماران به بازآموزی خوردن، بلعیدن، صحبت کردن نیاز داشته و آنها به بیمار در بیان گفتاری خودشان کمک می‌نمایند.

اهیمت غذای مناسب پس از جراحی مغز

جراحی مغز یک رویه جراحی بسیار جدی است که پس از آن بدن شما به مقدار مناسبی از غذا برای بهبود و بازیابی توان نیاز خواهد داشت. هر چیزی که پس از جراحی می‌خورید، به استخوان و پوست شما در بهبود کمک نموده و همچنین به صورت چشمگیری بر سلامت مغزتان تاثیر خواهد گذاشت.

مطالعات مختلفی ثابت نمودند غذاهایی که پس از جراحی مغز می‌خورید می‌تواند آثار قابل توجهی بر روند کلی بازیابی سلامت مغزتان خواهد داشت.

امگا3

اسیدهای چرب امگا 3 به صورت طبیعی در منابع مرتبط با ماهی یافت شده و می‌تواند در افزایش توانایی‌های شناختی، انعطاف پذیری و همجنین بازیابی مناسب عصب‌ها پس از آسیب یا جراحی مغزی مفید باشد. دوکوزاهگزانوئیک اسید یا DHA، مولفه ای اساسی است که در اسیدهای چرب امگا 3 یافت می‌شوند و در حفظ عملکرد و ساختار کلی مغز بسیار مفید است، مهم به شمار می‌رود. وظیفه عصبهای مغزی در پشتیبانی از سیالیت غشای سیناپسی و همچنین عملکرد آن است. همچنین مولفه بسیار مهمی در تنظبم عملکرد ارسال سیگنال از سلولهای مغزی است. بدن شما نمی تواند DHA را تولید نماید و همین مساله کسب آن از منابع غذایی مناسب را حیاتی می‌نماید.

اسیدهای چرب امگا 3 همچنین به پایین اوردن آسیب‌های فشاری اکسیداسیون که در نتیجه هر گونه آسیب به مغز ایجاد می‌شود کمک نموده و در بالا بردن سرعت بازیابی و فرایند بهبود بسیار مهم است. منابع غنی اسیدهای چرب امگا 3 عبارتند از غذایی مانند سالمون، دانه کتان، گردو، اسفناج، دانه سویا، روغن جگر مای، ماهی آزاد، دانه چیا، زرده تخم مرغ و ماهی تن.

ویتامین E

ویتامین E از دیگر انواع مکل‌های غذایی بسیار مهمی است که به حمایت از عصب‌های مغزی، بخصوص پس از جراحی مغز کمک می‌کند. آنتی اکسیدانی بسیار قوی است که به کاهش رادیکال‌های آزاد در مغز که منجر به کاهش سرعت عملکردی عصبهای مغزی می‌شود، کمک می‌کند. یک رژیم غذایی سرشاز از ویتامینE نیز برای افراد مسن تر که جراحی مغز را پشت سر گذاشته اند در حفظ سلامت عصب‌های مغز مفید است.

منابع غنی ویتامین E شامل غذاهایی مانند بروکلی، اسفناج، کیوی، بادام، سیب زمینی شیرین، دانه‌های آفتابگردان و آووکادو است.

مقدار کالری دریافتی پس از جراحی مغز و همچنین تناوب دریافت آن، آثار مستقیم و بسیار مثبتی بر توانایی شناختی شما خواهد داشت. محدودیت کالری ورودی می‌تواند به افزایش سطح BDFN (فاکتورهای نوروتروفیک مغزی (پروتئینی در زن BDNF از خانواده نوروتروفیک فاکتور رشد)) که بهبود دهنده عملکرد عصبهای مغزی است، کمک کند.

سوالات رایج پس از جراحی تومور مغزی


آیا سرم تراشیده می‌شود؟

تراشیدن سر

تنها نقاط مجاور زخم باید تراشیده شود، بنابراین کل سر تراشیده نخواهد شد. بانداژ یا پانسمانی نرم به دور زخمتان خواهید داشت. این پانسمان معمولا 48 ساعت بعد برداشته خواهد شد. زخمتان بدون پوشش خواهد ماند.

چطور از زخمم مراقبت کنم؟

زخمتان نباید پوشانده شود. با اینحال باید با پوشیدن کلاه یا روسری از آن در مقابل نور خورشید مراقبت کرد. تورم اندک اطراف زخم عادی است. با بهبود زخم، ممکن است احساس سوزش، خارش یا بی حسی داشته باشد. تا بهبود کامل زخم از هیچگونه کرم، روغن یا مواد مو و خشک کن بر روی زخم استفاده نکنید. این فرایند ممکن است 6 هفته طول بکشد.

کی می‌توانم حمام کنم؟

بلافاصله پس از جراحی می‌توانید حمام کنید. با اینحال تا 5 روز و برای پیشگیری از خیس شدن زخم، باید از کلاه حمام استفاده کنید.

 • پنج روز پس از جراحی باید به صورت روزانه موهایتان را بشویید. این به نرم شدن کبره زخم و تسهیل کار جراح و پرستار در کشیدن بخیه کمک می‌کند.
 • در شستن مو از شوینده ضعیف و ملایمی مانند شامپو بچه استفاده نمایید. به آرامی می‌توانید نواحی کنار زخم را برای شسته شدن خون یا تراوشات خشک شده، بشویید. زخم را با آب و صابون شسته و با حوله ای تمیز خشک نمایید. می‌توانید آب را بر روی زخم بریزید.
 • از خیس خوردن زخم در آب خودداری نمایید. از وان، حمام داغ و شنا در استخر برای حداقل دو هفته پس از جراحی خودداری نمایید.

از کی می‌توانم به فعالیت‌های روزانه ام برگردم؟ 

اکثر فعالیتها را بلافاصه بعد از جراحی می‌توانید ادامه دهید. با اینحال اجسام سنگین تر از 10 پوند (4.5 کیلوگرم) را تا زمانی که پزشکتان اجازه نداده، بلند نکنید. معمولا این بازه زمانی برابر با 6 هفته است. این وسایل می‌تواند شامل کیف‌های دستی یا کیف بزرگ، کوله پشتی یا چمدان باشد. در این موارد می‌توان از کیفهای چرخدار استفاده نمود.

پزشکان و پرستان، دستورالعملهایی از تمارین و حرکاتی که باید در حین بهبودی زخم انجام دهید، به شما خواهند داد. پیش از آغاز تمرینات باشگاهی مثل دویدن، دویدن آهسته یا وزنه برداری با پزشک یا پرستار هماهنگ کنید. می‌توانید با پیاده روی آغاز کنید.

از کی می‌توانم به مدرسه برگردم؟

هر زمان که حس کردید آماده اید می‌توانید به مدرسه یا کار برگردید. اگر شغلتان به فعالیت سنگین فیزیکی نیاز دارد، به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارید. با پزشکتان راجع به زمان مناسب برای بازشگت به کار یا مدرسه صحبت کنید.

از کی می‌توانم شنا کنم؟

حداقل تا دو هفته بعد از جراحی شنا نکنید. اگر مدت زمان بیشتری برای بهبود زخمتان نیاز باشد، باید مدت بیشتری منتظر بمانید. جراح اعصاب در اولین جلسه مشاوره بعد از جراحی به شما اعلام خواهد کرد که از کی می‌توانید شنا کنید.

از کی می‌توانم رانندگی کنم؟

رانندگی نکنید تا:

 • دو هفته بعد از جراحی
 • اگر دید یا حافظه تان مشکلی دارد.
 • اگر پس از جراحی در حال مصرف داروهای مسکن هستید. این داروها شکا را خواب آلوده نموده و رانندگی را برای شما ناایمن خواهد نمود.

اگر از داروهای ضد صرع استفاده می‌کنید، تا زمانی که پزشک متخصص اعصاب اجازه نداده، رانندگی نکنید.

چه مدت پس از جراحی می‌توانم شیمی درمانی یا رادیوتراپی را – در صورت نیاز - شروع کنم یا ادامه دهم؟

این برای هر فردی متفاوت است. پیش از مرخص شدن از بیمارستان این مساله را از جراحتان بپرسید.

اولین جلسه ملاقاتم با جراح، پس از جراحی چه وقتی است؟

شما 10 الی 14 روز پس از جراحی، جلسه ملاقاتی با جراح تان خواهید داشت. پیش از مرخصی از بیمارستان با دفتر جراحتان برای هماهنگی جلسه ملاقات تماس بگیرید. بسته به روند بهبودیتان، ممکن است همه یا برخی از بخیه هایتان در همین جلسه ملاقات کشیده شود.

اگر هر سوال یا نگرانی دارید، با پزشک یا پرستارتان صحبت کنید و یا اینجا را کلیک نموده و منتظر بمانید تا پزشکتان پاسخ دهد.