درمان دیسک کمر با لیزر پی ال دی (PLD) چگونه انجام میشود؟

تیم فوق تخصصی کلینیک دکتر مهران مرادی

دکتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر عباس دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و  متخصص در درمان بیماری‌های عضلانی، استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب محیطی، دیسک کمر و گردن،  مشکلات ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی و کمر و اسکولیوز.

دکتر کامران آزما

جراح مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، عضو هیئت ممتحنه دانشنامه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ایران هستند. از سوابق ایشان می‌توان به ریاست مرکز تحقیقات بیومکانیک و ارگونومی دانشگاه، عضویت هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی و بیش از 20 سال سابقه تدریس در دانشگاه ایران اشاره کرد. 

دکتر مسعود حاجی خانی

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو

فارغ التحصیل دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح استخوان و ارتوپدی و فلوشیپ جراح زانو و تعویض مفصل هستند. از دستاوردهای پزشکی ایشان می‌توان به عضویت در انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا و کانادا و جراحان لگن و تعویض مفصل ایران، مدیریت گروه ارتوپدی بیمارستان لولاگر اشاره کرد.

دکتر علی مقدس جعفری

دکتر علی مقدس جعفری

متخصص اورژانس و فوریتهای پزشکی

دکتر علی مقدس جعفری فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی طب اورژانس و دارای بورد تخصصی طب اورژانس هستند. از سوابق ایشان می‌توان به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر دامون آزاد

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ فوق تخصصی درد

متخصص در کنترل و درمان انواع درد مزمن:

 • کمردرد
 • دیسک کمر و گردن 
 • آرتروز و درد مفاصل 
 • نوروپاتی دیابتی
 • سندرم تونل مچ دست و فیبرومیالژی
فهرست مطالب

برای برداشتن فتق دیسک که بر اعصاب یا نخاع فشار می‌آورد، ممکن است دیسککتومی کمر از طریق پوست انجام شود. هدف از دیسککتومی از طریق پوست کمری این است که با حذف مواد منحرف شده دیسک و قطعات دیسک، اعصاب را از حالت فشرده خارج کنند. این یک روش حداقل تهاجمی است که شامل ایجاد یک برش بسیار کوچک و قرار دادن یک سوزن جراحی کوچک بین مهره‌ها، در وسط دیسک است. مواد دیسک برداشته می‌شود و در نتیجه فشار عصبی دردناک کاهش می‌یابد.

مرحله اولیه درمان شامل مشاوره و معاینه کامل در مطب پزشک است. سابقه کامل پزشکی و یادآوری یک آسیب شناخته شده می‌تواند به پزشک شما در تشخیص منبع درد کمک کند. علاوه بر جنبه مشاوره و معاینه مراقبت، ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری خاصی نیز سفارش داده شود. MRI یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، یک آزمایش غیر تهاجمی است که پزشک را قادر می‌سازد بافت‌های نرم از جمله دیسک‌های بین مهره‌ای را مشاهده کند. مزایای جراحی برای فتق دیسک بسیار زیاد است، با این حال، اهداف اصلی تسکین درد و جلوگیری از پیشرفت علائم است. آمارها نشان می‌دهد 95 درصد از افرادی که تحت عمل جراحی فتق دیسک قرار می‌گیرند، علائم آن‌ها تسکین قابل توجهی را تجربه می‌کنند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره درمان دیسک کمر با لیزر پی ال دی با دکتر مرادی مشورت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02126350185 تماس حاصل فرمایید.

فتق دیسک چیست؟


فتق دیسک یک مشکل رایج دیسک است که به آن لغزش دیسک یا پارگی دیسک نیز گفته می‌شود.

دیسک‌ها استخوان‌های ستون فقرات را جدا کرده و از آن‌ها حمایت می‌کنند و به عنوان جاذب ضربه عمل می‌کنند. هر دیسک دارای یک لایه خارجی از بافت سفت است که یک هسته داخلی ژله مانند را احاطه کرده است. اگر دیواره لایه بیرونی دیسک ضعیف شود، بخشی از دیسک داخلی ممکن است از طریق دیواره عبور کرده و فتق ایجاد کند. در پشت دیسک‌ها اعصابی که به سایر نقاط بدن شما حرکت می‌کنند قرار دارند که ممکن است در اثر فتق دیسک‌ها فشرده یا تحریک شوند.

 

فتق دیسک چیست

 

چه چیزی باعث فتق دیسک می‌شود؟


شایع‌ترین عامل منجر به فتق دیسک، انحطاط ناشی از افزایش سن یا ساییدگی ستون فقرات است که با گذشت زمان رخ می‌دهد. با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات ممکن است نسبتاً کم آب شوند. این کم آبی انعطاف پذیری آن‌ها را کاهش می‌دهد و احتمال پارگی در حرکات ظاهری جزئی را افزایش می‌دهد. در بسیاری از موارد، هیچ دلیلی برای فتق دیسک قابل تشخیص نیست.

علائم فتق دیسک چیست؟


برخی افراد ماه‌ها یا سال‌ها با فتق دیسک هستند و هیچ علائمی را تجربه نمی‌کنند. هنگامی که ماده ژلاتینی دیسک با ریشه عصب نخاعی تماس پیدا می‌کند علائم ایجاد می‌شود. بسته به جایی که فتق رخ داده است ممکن است شامل درد، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی یا احساس الکتریکی در اطراف ستون فقرات یا پایین دست‌ها یا پاها باشد. علائم معمولاً فقط در یک طرف بدن ظاهر می‌شوند.

فتق شدید می‌تواند منجر به درد یا بی‌حسی در پرینه یا از دست دادن کنترل مثانه یا روده شود. این علائم نشان دهنده یک بیماری بالقوه جدی است و باید فوراً برطرف شود.

چه روش‌های جراحی برای دیسک فتق موجود است؟


تکنیک‌های متعددی برای درمان فتق دیسک‌ها ایجاد شده است. این شامل:

 

جراحی فتق دیسک

 

لامینوپلاستی

جراحی لامینوپلاستی، جراحی ترمیم کننده ستون فقرات است که می‌تواند بر روی هر یک از سه بخش ستون فقرات انجام شود. این روش شامل بازکردن لایه، بخش کوچکی از استخوان در پشت نخاع و قرار دادن سیم‌های تیتانیوم و فاصله دهنده‌ها برای کاهش فشار عصبی است.

دیسکتومی

دیسک‌های فتق در ناحیه کمر یا ستون فقرات کمری ممکن است با جراحی میکرو دیسکتومی ترمیم شوند. در طی این روش، فتق دیسک خود تغییر می‌کند تا فشار بر ریشه عصب آزاد شود.

آرتروپلاستی

دیسک‌های گردنی آسیب دیده ممکن است با آرتروپلاستی درمان شوند، روشی که در آن دیسک طبیعی به طور کامل با دیسک مصنوعی جایگزین می‌شود. هدف از آرتروپلاستی گردن کاهش فشار عصبی و حفظ حرکت در گردن است.

همجوشی نخاعی

این روش جراحی ممکن است روی گردن یا ستون فقرات کمری انجام شود. این روش در صورت نیاز استخوان‌ها را با هم ترکیب می‌کند تا قسمتی از ستون فقرات را که در اثر تخریب آسیب دیده است، تثبیت کند.

نامزدهای دیسککتومی از راه پوست کمری


دیسککتومی از راه پوست کمری ممکن است یک گزینه درمانی برای بیماران مبتلا به درد مداوم کمر یا گردن باشد. سیاتیک که شامل درد رادیکولار (حرکت به سمت پایین پا) می‌شود؛ یا تنگی نخاعی، وضعیتی که در آن کانال نخاعی تا حدی تنگ شده است که به نخاع فشار می‌آورد. در صورتی که روش‌های درمانی محافظه کارتر مانند ورزش، دارو، فیزیوتراپی یا درمان کایروپراکتیک پس از 4 تا 6 هفته علائم را برطرف نکرده باشد، بیماران ممکن است کاندید این روش شوند. اگر بیمار درد شدیدی را تجربه کرده باشد و علائم در انجام فعالیت‌های عادی روزمره اختلال ایجاد کرده باشد، ممکن است دیسککتومی از طریق پوست انجام شود.

 

دیسککتومی برای فتق دیسک

 

مزایای دیسککتومی کمری


دیسککتومی از راه پوست کمری مزایای زیادی دارد. این روش نسبتاً ساده است و برای اکثر بیماران تسکین سریع درد را فراهم می‌کند. این حداقل تهاجمی است، بنابراین شامل زخم یا درد کمی می‌شود. دیسککتومی از طریق پوست کمری نسبت به سایر روش‌ها مزیت دارد زیرا:

 • بافت را برای بیوپسی فراهم می‌کند
 • باعث آسیب حرارتی به ریشه عصب نمی‌شود
 • مقدار مواد آسپیراسیون را کنترل می‌کند
 • امکان سفارشی سازی هر روش را فراهم می‌کند
 • ریسک کمتری نسبت به سایر انواع جراحی‌های ستون فقرات، دیسککتومی کمر از طریق پوست نیز باعث بهبود سریع‌تر می‌شود.

آماده سازی


جراحی فتق دیسک می‌تواند یک چیز ترسناک باشد اما فشردن عصب می‌تواند راهی برای تسکین درد و بهبود تحرک عملکردی شما باشد. با صرف زمان برای تهیه داروی خود، جمع آوری و سازماندهی وسایل خود و آماده شدن برای عمل جراحی خود، می‌توانید اطمینان داشته باشید که تمام تلاش خود را برای درک روش خود و آنچه از شما هنگام انجام عمل انتظار می‌رود انجام داده‌اید.

با صرف زمان برای آماده سازی داروهای خود، جمع آوری و سازماندهی وسایل خود و ایجاد تغییرات کوچک اما مهم در شیوه زندگی، می‌توانید شانس خود را برای دستیابی به نتیجه موفق و بازگشت کامل به سطح فعالیت قبلی خود به حداکثر برسانید.

چی بپوشم

در روز جراحی، حتماً لباس راحتی بپوشید که مدیریت آن برای ورود شما به مرکز جراحی یا بیمارستان راحت باشد. جراح شما به احتمال زیاد شما را مجبور به تغییر لباس بیمارستانی می‌کند و هنگام انجام عمل جراحی، مدیریت لباس‌های اضافی ممکن است سخت باشد.

اگر می‌دانید که یک شب را در بیمارستان می‌گذرانید، ممکن است مایل باشید لباس و دمپایی خود را بیاورید، لباس زیر خود را عوض کنید و شاید لباس نیز عوض کنید.

غذا و نوشیدنی 

در روز عمل جراحی، اکثر پزشکان از شما می‌خواهند که هیچ گونه غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید. این امر برای اطمینان از این است که شما می‌توانید بیهوشی را بدون هیچ مشکلی تحمل کنید. (غذا یا نوشیدنی در معده شما ممکن است در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید، برگشت داده شود.)

جراح به شما می‌گوید که قبل از عمل جراحی دیسک، مصرف غذا و نوشیدنی را متوقف کنید. اغلب می‌توانید شب قبل از عمل غذا بخورید و بعد از بیدار شدن در روز جراحی هیچ غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید.

در صورت نیاز به مصرف دارو، ممکن است اجازه دهند جرعه جرعه‌ای آب بنوشید تا به بلع قرص کمک کند. حتماً با جراح خود یا پرسنل آن صحبت کنید تا مطمئن شوید.

داروها

قبل از جراحی فتق دیسک، ممکن است از داروهای تجویزی استفاده کنید. پزشک به شما می‌گوید که چه موقع مصرف برخی داروها را متوقف کنید و چه زمانی می‌توانید مصرف داروهای تجویزی خود را از سر بگیرید.

ممکن است لازم باشد داروهای خود را با خود به اتاق جراحی ببرید. پرسنل پرستاری به شما می‌گویند که آیا می‌توانند داروی شما را در طول عمل برای شما نگه دارند یا خیر و آیا می‌توانید بعد از عمل مجدداً دارو را مصرف کنید.

در صورت مصرف ویتامین یا مکمل‌های گیاهی، جراح خود را مطلع کنید. برخی از این مکمل‌های بدون نسخه ممکن است با داروهای مورد استفاده در حین یا بعد از عمل واکنش منفی داشته باشند و ممکن است لازم باشد قبل از عمل جراحی فتق دیسک، مصرف آن‌ها را به طور موقت قطع کنید.

اگر از زمان یا قطع مصرف دارو یا مکمل مطمئن نیستید، با پزشک خود مشورت کنید.

چه چیزی را به مرکز جراحی ببریم

هنگام آماده شدن برای جراحی فتق دیسک، باید لیستی از مواردی را که باید به بیمارستان یا مرکز جراحی ببرید تهیه کنید. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کارت شناسایی
 • کارت بیمه
 • دارو، برچسب گذاری شده با نام و تاریخ تولد شما
 • پرداخت هزینه خدمات در صورت لزوم
 • کتاب یا روزنامه (ممکن است از شما خواسته شود قبل از عمل صبر کنید)
 • یک دوست یا عضو خانواده مورد اعتماد که می‌تواند در حین و بعد از عمل به عنوان وکیل مدافع شما عمل کند

مواردی وجود دارد که نباید آن‌ها را به مرکز جراحی ببرید. این‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • جواهر
 • دستگاه های الکترونیکی گران قیمت مانند تلفن یا رایانه لوحی

در حالی که اموال شخصی شما در طول عمل جراحی شما به درستی ذخیره می‌شود، باید از آوردن اشیای قیمتی به بیمارستان اجتناب کنید.

روش دیسککتومی کمری


هنگام تعیین اینکه آیا دیسککتومی از طریق پوست کمری گزینه درمانی مناسبی است یا خیر، پزشک ابتدا باید تأیید کند که علائم دردناک ناشی از برآمدگی یا فتق دیسک است. آزمایشات تصویربرداری و تشخیصی مانند MRI یا سی تی اسکن، میلوگرافی یا دیسکوگرافی ممکن است برای تأیید تشخیص انجام شود. اگر فتق دیسک در واقع باعث ایجاد فشار بر عصب می‌شود، دیسککتومی از طریق پوست کمری یک گزینه درمانی مناسب است.

قبل از عمل، بیماران آرام می‌گیرند و از بی‌حسی موضعی یا عمومی استفاده می‌شود. یک برش کوچک ایجاد شده و از اشعه ایکس برای هدایت حرکت سوزن و ابزار جراحی استفاده می‌شود. بافت دیسک یا از طریق سوزن استخراج می‌شود یا سوزانده می‌شود یا با لیزر تبخیر می‌شود. هنگامی که ماده مورد نظر از فتق دیسک‌ها برداشته می‌شود، فشار بر اعصاب ناحیه و درد ناشی از این فشار هر دو تسکین می‌یابد. به طور متوسط ​​، دیسککتومی از طریق پوست حدود 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد.

خطرات دیسککتومی از راه پوست کمری


در حالی که دیسککتومی از طریق پوست کمری به عنوان یک روش کم تهاجم و ایمن در نظر گرفته می‌شود، مانند سایر انواع جراحی، ممکن است خطراتی وجود داشته باشد که اگرچه نادر است، شامل موارد زیر است:

 • واکنش به بیهوشی
 • فشرده سازی نخاع
 • خونریزی زیاد
 • عفونت
 • عدم برداشتن تمام بافت دیسک مورد نظر

اگر تمام بافت دیسک برداشته نشود، احتمال ادامه فشار بر عصب و تداوم علائم وجود دارد.

بهبودی از طریق دیسککتومی کمری


بیماران می‌توانند روز عمل به خانه بازگردند. داروهای ضد درد ممکن است برای کنترل درد در دوره بهبودی تجویز شود. پس از دیسککتومی از طریق پوست از طریق کمر، بیماران باید از نشستن طولانی مدت و همچنین خم شدن، پیچ خوردن و بلند کردن، برای چند هفته اجتناب کنند. در برخی موارد، فیزیوتراپی برای کمک به بیمار برای تقویت قدرت بیشتر در ناحیه کمر یا پاها ضروری است تا از بروز مجدد مشکل جلوگیری شود. اکثر بیماران نتایج مثبتی از دیسککتومی از طریق پوست از طریق کمر تجربه می‌کنند و درد قابل توجهی دارند که به آن‌ها اجازه می‌دهد دوباره فعال شوند و فعالیت‌های عادی روزانه خود را از سر بگیرند.

 

بهبودی فتق دیسک

 

توصیه‌های زیر ممکن است به بیماران در جلوگیری از فتق دیسک‌های جدید یا مکرر کمک کند:

 • آموزش مدیریت استرس که اغلب در ناحیه اطراف ستون فقرات وجود دارد.
 • یادگیری و تمرین وضعیت بدنی مناسب و مکانیک بدن هنگام بلند کردن اجسام و انجام فعالیت بدنی.
 • تقویت عضلات اصلی در ناحیه میانی. پس از جراحی فتق دیسک، برای بیماران ما یک دوره فیزیوتراپی تجویز می‌شود که به آن‌ها آموزش می‌دهد چگونه این کار را با تمرینات خاص بیمار انجام دهند.
 • حفظ وزن سالم برای جلوگیری از استرس فیزیکی اضافی در پشت.

جهت مشاوره و تعیین نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

اگر از اسکولیوز، قوز کمر، کیفوز، گودی کمر، انحنای ستون فقرات احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید به کلینیک دکتر مرادی مراجعه نمایید.

یک متخصص جراحی مغز و ستون فقرات با توجه به تخصص خود در مورد مغز و ستون فقرات و اجزای آن به درمان و جراحی بیماری‌های مغز ستون فقرات و نخاع و اجزای آن می‌پردازد.

مقالات مرتبط