Search

جراح دیسک گردن در تهران (بهترین دکتر برای عمل دیسک گردن)

تیم فوق تخصصی کلینیک دکتر مهران مرادی

دکتر عباس دقاق زاده

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر عباس دقاق زاده متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و  متخصص در درمان بیماری‌های عضلانی، استخوان‌ها، مفاصل، اعصاب محیطی، دیسک کمر و گردن،  مشکلات ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی و کمر و اسکولیوز.

دکتر کامران آزما

جراح مغز و اعصاب، دیسک و ستون فقرات

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، عضو هیئت ممتحنه دانشنامه تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی ایران هستند. از سوابق ایشان می‌توان به ریاست مرکز تحقیقات بیومکانیک و ارگونومی دانشگاه، عضویت هیئت مدیره انجمن طب فیزیکی و توانبخشی و بیش از 20 سال سابقه تدریس در دانشگاه ایران اشاره کرد. 

دکتر مسعود حاجی خانی

متخصص ارتوپدی فلوشیپ زانو

فارغ التحصیل دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، جراح استخوان و ارتوپدی و فلوشیپ جراح زانو و تعویض مفصل هستند. از دستاوردهای پزشکی ایشان می‌توان به عضویت در انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا و کانادا و جراحان لگن و تعویض مفصل ایران، مدیریت گروه ارتوپدی بیمارستان لولاگر اشاره کرد.

دکتر علی مقدس جعفری

دکتر علی مقدس جعفری

متخصص اورژانس و فوریتهای پزشکی

دکتر علی مقدس جعفری فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ‌التحصیل دکترای تخصصی طب اورژانس و دارای بورد تخصصی طب اورژانس هستند. از سوابق ایشان می‌توان به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد.

دکتر دامون آزاد

دکتر دامون آزاد

فلوشیپ فوق تخصصی درد

متخصص در کنترل و درمان انواع درد مزمن:

 • کمردرد
 • دیسک کمر و گردن 
 • آرتروز و درد مفاصل 
 • نوروپاتی دیابتی
 • سندرم تونل مچ دست و فیبرومیالژی
فهرست مطالب

فتق دیسک یکی از عارضه‌های ستون فقرات است که ویژگی اصلی آن، خارج شدن محتوای داخلی دیسک بین‌مهره‌ای از شکاف ایجاد شده در دیواره خارجی دیسک است. فتق دیسک عموماً در ناحیه گردن مشاهده می‌شود و از آن با اصطلاح فتق دیسک گردن (CHD) یاد می‌شود. فتق دیسک گردن به گردن درد یا بازو دردی دامن می‌زند که علت بروز آن فشار آوردن مواد بیرون زده و برجسته دیسک به عصب‌های نخاعی است. این عارضه در تعداد زیادی از افراد سی تا چهل سال و سالمندان گزارش می‌شود. درمان فتق دیسک گردن با روش‌های محافظه‌کارانه و غیرجراحی شروع می‌شود؛ گزارش‌ها حکایت از آن دارد که تقریباً 90 درصد بیماران پس از حداقل شش هفته تحت درمان قرار گرفتن می‌توانند فعالیت‌های عادی را از سربگیرند. چنانچه نتیجه رضایت‌بخشی از مداخله‌های محافظه‌کارانه به دست نیاید، جراحی برای درمان دیسک گردن توصیه می‌شود.

مدت زمان نیازمند بهبودی و نقاهت پس از جراحی گردن با توجه به سن و وضعیت سلامتی عمومی بیمار متفاوت است. همچنین، پشتکار و رعایت دقیق دستورات پزشک جراح نقش مهمی در فرایند بهبودی دارند.

جراح دیسک گردن مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی را به بیمار توضیح می‌دهد. اگر جراحی توسط یک پزشک با تجربه انجام شود، بدون عوارض و با بهبودی سریعتر صورت می‌پذیرد. بنابراین، قبل از تصمیم نهایی، حتماً از بهترین جراح دیسک گردن در تهران مطمئن شوید.

اکثر علائم مرتبط با فتق دیسک گردن با گذشت زمان و استراحت به طور خودبخود تسکین می‌یابند. اما برخی بیماران برای کنترل درد به فیزیوتراپی یا درمان دارویی نیاز دارند. در صورتی که علائم شما نیاز به جراحی داشته باشد، اگر تداوم ندهید، وضعیت شما بهبود نمی‌یابد. با این حال، علائمی مانند از دست دادن کنترل روده یا بی‌اختیاری، گزگز و احساس بی‌حسی در دست، ضعف، درد تیر‌کشنده و انفجاری که از گردن شروع می‌شود و تا شانه و انگشتان پخش می‌شود و بیش از یک هفته مداومت دارد، احتمالاً نشانه فشار و تحت فشار قرار گرفتن عصب است و باید به جراح مغز و اعصاب مراجعه کنید.

برای رزرو نوبت در مطب دکتر مهران مرادی، جراح مغز و اعصاب/ بهترین جراح دیسک گردن با شماره تلفن های 02126350185 - 09912552234 تماس حاصل فرمایید.

 فتق دیسک گردن چیست؟


ناحیه گردنی ستون فقرات از هفت مهره تشکیل می‌شود که بین پایه جمجمه و سطح فوقانی شانه‌ها قرار دارند. بین هر دو جفت مهره دیسکی با بافت اسفنجی قرار دارد. دیسک‌های بین‌مهره‌ای اثر ضربه‌گیری دارند، ستون فقرات را منعطف نگه می‌دارند و از نخاع محافظت می‌کنند.

 

فتق دیسک گردن چیست؟

 

چنانچه یکی از دیسک‌ها آسیب ببیند، برای مثال پاره شود، مشکل فتق دیسک پیش می‌آید. آسیب می‌تواند تدریجی باشد یا ناگهان رخ دهد. فتق دیسک گردن پیامد وارد شدن فشار مداوم در بلندمدت یا حادثه‌ای حادتر مانند آسیب‌دیدگی یا سانحه است. شایع‌ترین محل این پارگی در ناحیه‌های گردنی و کمری ستون فقرات است.

فتق دیسک با علائم معدودی مانند درد، ضعف بالاتنه و دست و پا یا بی‌حسی این ناحیه‌ها همراه است. اگر فتق دیسک بسیار بزرگ باشد، ممکن است علائم در بخش‌های پایینی بدن مانند پا نیز بروز پیدا کند.

چگونه جراح دیسک گردن، بیرون‌زدگی دیسک را تشخیص میدهد؟


بیرون‌زدگی دیسک گردن را باید پزشک حین معاینه تشخیص بدهد. جراح دیسک گردن مهره‌های گردنی را حین خم شدن، انجام حرکت‌های کششی یا بالا بردن دست بررسی می‌کند و حس بازوها یا شانه را نیز ارزیابی می‌کند.

از روش‌های تصویربرداری برای تشخیص افتراقی و رد احتمال دیگر دلایل مولد درد استفاده می‌شود. جراح دیسک گردن دستور می‌دهد تصویربرداری‌هایی مانند MRI، سی تی اسکن یا رادیوگرافی از ناحیه‌های درگیر انجام شود تا آسیب‌دیدگی یا پارگی دیسک و گستردگی آسیب مشخص شود. دکتر جراح دیسک گردن طرح درمان مناسب را پس از گردآوری تمام داده‌ها توصیه می‌کند.

درمان فتق دیسک گردن 


استراحت و مصرف داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب، نخستین گام برای درمان فتق دیسک گردن است. اگر درد مدتی طولانی ادامه داشته باشد و شدت آن کم نشود، استروئیدهای خوراکی و مسکن‌های مخدر خوراکی برای کاهش درد و التهاب تجویز می‌شود. اگر درد بیش از چهار هفته استمرار داشته باشد، درمان‌های مختلفی از قبیل موارد زیر توصیه می‌شود:

 • ورزش و فیزیوتراپی برای رفع فشار از روی ریشه‌های عصب؛
 • تراکشن دستی
 • تزریق در فضای اپیدورال برای کاهش درد و التهاب.

در چه صورت جراح دیسک گردن، روش جراحی را برای درمان توصیه می‌کند؟


در صورتی‌که آسیب دیسک بسیار شدید باشد و علائم بیمار با درمان‌های محافظه‌کارانه برطرف نشود، جراحی دیسک گردن گزینۀ مناسبی برای بیمار است.

 

جراحی دیسک گردن

 

جراحی فتق دیسک گردن به روش‌های زیر انجام می‌شود:

دیسککتومی قدامی گردن و فیوژن ستون فقرات (ACDF)

دیسککتومی قدامی گردن متداول‌ترین روش جراحی در میان جراحان دیسک گردن در تهران است. جراح دیسک گردن ابتدا برش کوچکی را جلوی گردن بیمار ایجاد می‌کند و دیسک آسیب دیده را برمی‌دارد. جراحی فیوژن ستون فقرات یا خشک کردن مهره‌ها به معنای به هم متصل کردن مهره‌ها پس از برداشتن دیسک است. جراح دیسک گردن از گرفت استخوانی استفاده می‌کند و پلاکی را نیز به منظور افزایش پایداری، بهتر شدن فیوژن و بالا رفتن نرخ موفقیت عمل جلوی گرفت قرار می‌دهد.

دیسککتومی خلفی گردن  

انجام دادن دیسککتومی خلفی دشوارتر از دیسککتومی قدامی است، چون رگ‌های فراوانی در پشت بدن وجود دارد و به همین دلیل احتمال خونریزی شدید حین جراحی بالا می‌رود. همچنین جراحی دیسککتومی خلفی مستلزم دستکاری نخاع است.

تعویض دیسک گردن و جایگزینی دیسک مصنوعی

این عمل مشابه دیسککتومی قدامی است و جراح دیسک گردن برشی را جلوی گردن ایجاد می‌کند. تنها تفاوت در این است که جراح پس از برداشتن دیسک، به‌جای به هم متصل کردن مهره‌ها، دیسکی مصنوعی را بین مهره‌ها قرار می‌دهد. دیسک مصنوعی شبیه دیسک طبیعی است و مانند دیسک طبیعی عمل می‌کند.

دیسککتومی اندوسکوپی گردن از راه پوست

فیوژن و دیسککتومی قدامی گردن محبوب‌ترین روش جراحی نزد جراحان دیسک گردن است، بهترین جراح دیسک گردن در تهران از رویکرد جدیدی به نام دیسککتومی اندوسکوپی گردن از راه پوست بهره می‌گیرند که طبق گزارش‌ها نتایج بالینی بهتری را به دست می‌دهد. مزیت روش اندوسکوپی در این است که به فیوژن داخل بدن نیازی ندارد و علائم بیمار پس از جراحی برطرف می‌شود. عمل اندوسکوپی یا بسته به روش قدامی و خلفی انجام می‌شود، دکتر جراح دیسک گردن روش مناسب را با توجه به محل آسیب‌دیدگی انتخاب می‌کند.

در جراحی دیسککتومی اندوسکوپی از روی پوست می‌توان عمل رفع فشار از روی نخاع و ریشه‌های عصب را به صورت گزینشی بر روی یک محل خاص انجام داد؛ ضمناً حین جراحی کمترین آسیب ممکن به ساختارها و بافت‌ها وارد می‌شود.

مراقبت بعد از جراحی فتق دیسک گردن 


بیماران درد چندانی را پس از جراحی دیسککتومی قدامی و جای‌گذاری دیسک مصنوعی احساس نمی‌کنند، چون جراحی از طریق ایجاد برشی کوچک در جلوی گردن انجام می‌شود. جراح می‌تواند از فضای بین صفحات بافتی به ستون فقرات دسترسی پیدا کند و به همین دلیل ایجاد برش بزرگ برای انجام عمل ضرورت ندارد.

 • بیمار یک روز پس از جراحی مرخص می‌شود؛
 • جراح داروهایی مانند داروهای مسکن و داروهای ضدالتهابی تجویز می‌کند.
 • به بیمار توصیه می‌شود که فعالیتش را با توجه به میزان تحملش افزایش دهد. اجازه پزشک برای شروع ورزش‌های پربرخورد لازم است.
 • چون جراحی دیسککتومی قدامی گردن با تهاجم بالایی همراه نیست، محدودیت‌های پس از این عمل طولانی نیست.

درمان فتق دیسک گردن عملی پیچیده است و تا حد زیادی به وضعیت بیمار و شدت علائم بستگی دارد. ممکن است درمانی که درد یک بیمار را تسکین می‌دهد، برای بیمار دیگر موفقیت‌آمیز نباشد. مشاوره با بهترین جراح دیسک گردن در تهران در انتخاب بهترین و مناسب‌ترین روش درمان به بیمار کمک می‌کند.

اگر جراحی به بیمار توصیه شود، جراحی دیسککتومی قدامی گردن و فیوژن (ACDF) و جراحی تعویض دیسک مطمئن‌ترین عمل‌ها برای درمان فتق دیسک گردن هستند که نتایج رضایت‌بخشی را به دست می‌دهند.

جهت مشاوره و تعیین نوبت با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید:

اگر از اسکولیوز، قوز کمر، کیفوز، گودی کمر، انحنای ستون فقرات احساس ناراحتی می‌کنید می‌توانید به کلینیک دکتر مرادی مراجعه نمایید.

یک متخصص جراحی مغز و ستون فقرات با توجه به تخصص خود در مورد مغز و ستون فقرات و اجزای آن به درمان و جراحی بیماری‌های مغز ستون فقرات و نخاع و اجزای آن می‌پردازد.

مقالات مرتبط

مشاوره رایگان