تشخیص افسردگی با نقشه‌برداری مغزی (QEEG)+ عکس

تشخیص افسردگی با نقشه‌برداری مغزی (QEEG)+ عکس

افسردگی و اضطراب اختلالات روانی رایجی هستند که سالانه میلیون‌ها نفر را درگیر می‌کنند. هم افسردگی و هم اضطراب، خواه مزمن باشند یا دوره‌ای، می‌توانند باعث از دست رفتن کیفیت زندگی فرد، فشار عاطفی شدید، و علائم منفی دیگر شوند.

درمان‌های مختلفی برای افسردگی و اضطراب وجود دارد که اغلب بر جدیدترین علوم اعصاب تکیه دارند، اما این درمان‌ها همیشه موفقیت‌آمیز نیستند. با این حال، درمان‌های جدید متحول‌کننده، مانند نقشه‌برداری مغز و نوروتکنولوژی راه را برای درمان‌های موفق‌تر و کمک‌های تخصصی هموار کرده‌اند.

می‌توان از نقشه‌ی مغزی و سایر روش‌های عصب‌شناختی، برای تشخیص افسردگی و اضطراب و مشخص‌کردن دلیل اینکه چرا این مشکل‌ها در افراد خاصی رخ می‌دهد استفاده کرد.

نقشه‌برداری مغزی می‌تواند همراه با مراقبت و کمک تخصصی، به یافتن درمان‌های پایدار و مؤثر برای این اختلالات و اختلالات شناختی دیگر کمک کند.

تشخیص افسردگی با نقشه‌برداری مغزی (QEEG)


تشخیص افسردگی با نقشه‌برداری مغزی (QEEG)نقشه‌برداری مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG) روشی تقریباً جدید است و شکل پیشرفته‌ی اسکن مغزی ساده EGG است. در نقشه‌برداری مغزی QEEG، از الکترودها و کلاه‌هایی برای سنجش فعالیت مغز استفاده می‌شود. اطلاعات دریافتی از امواج مغزی توسط کامپیوترهای مخصوص ضبط شده و با استفاده از الگوریتم‌های خاصی که روانشناسان و پزشکان برای تحلیل این اطلاعات استفاده می‌کنند پردازش می‌شود تا نتایج دقیق‌تری حاصل شود.

نتایج نقشه‌برداری مغزی (QEEG) بعد از تحلیل کامل، برای تشخیص منشاء اصلی اختلالات روانی مانند افسردگی، تحلیل دقیق‌تر علائم و تنظیم برنامه‌ی درمانی متناسب با نیازهای بیمار استفاده می‌شود. نقشه‌ی مغزی QEEG، برای پزشکانی که می‌خواهند نحوه‌ی عملکرد مغز بیمار را در هر نانوثانیه (یک میلیاردم ثانیه) بسنجند مفید خواهد بود.

این آزمایشات، فعالیت الکتریکی مغز را در مغز بیماران بررسی می‌کند تا مراکز الکتریکی و الگوهای فکری را مشخص کرده و نقشه‌های سه بعدی دقیقی از درون مغز فراهم کند.

نقشه‌برداری مغزی، مجموعه‌ی کارآمدی از روش‌هایی است که به روانشناسان و پزشکان کمک می‌کند تا نیازهای منحصر به فرد بیمارانشان را بهتر بشناسند و درمان‌های مناسبی را برای مشکلاتی مانندافسردگی و … در نظر بگیرند.

نقشه‌برداری مغزی با الکتروانسفالوگرافی کمی (QEGG) به‌عنوان راهی برای پیش‌بینی پاسخ‌دهی یا عدم پاسخ‌دهی مغز به درمان‌های اختلالات افسردگی عمده، به وجود آمده است. هرچه عدم پاسخ‌دهی به درمان زودتر در بیمار تشخیص داده شود، درمان‌های مختلف دیگر را نیز می‌توان سریع‌تر روی فرد آزمایش کرد.

نقشه‌برداری مغزی و افسردگی


نقشه‌برداری مغزی و افسردگیچون نقشه‌برداری مغزی تصاویر دو یا سه بعدی دقیقی از ساختارهای مغز بیماران فراهم می‌کند، انواع مختلف اسکن‌های مغزی می‌توانند در درمان افسردگی و اضطراب مفید باشند. با فراهم کردن اطلاعات بیشتر از مغز بیمار برای روانشناسان و پزشکان، متخصصین می‌توانند:

  • دلایل افسردگی و اضطراب را تشخیص دهند؛ مثلاً مشخص کنند که آیا این مشکلات ریشه‌ی هورمونی دارند یا به دلیل فعالیت‌های الکتریکی ذهن هستند.
  • برنامه‌های درمانی موفقی را جدا از درمان با دارو مشخص کنند.
  • عوامل و مشکلات دیگری که ممکن است دلیل افسردگی و اضطراب فرد بیمار بوده یا آن‌ها را تشدید کند را شناسایی کنند.

سالیان سال است که درک افسردگی، اضطراب و اختلالات روانی دیگر، برای متخصصین دشوار بوده است. حتی امروزه هم تشخیص کامل این اختلالات به دلیل ماهیت و تنوع علائمشان دشوار است؛ نقشه‌ی مغزی، در حال تغییر این وضعیت است و به متخصصین کمک می‌کند تا حتی برای اختلالات پیچیده‌ای مانند افسرئگی و اضطراب، تشخیص و درمان‌های دقیق و منحصر به فردی برای بیمارانشان ارائه دهند.

نقشه‌ی مغزی فرد افسرده


نقشه مغزی فرد افسردهمغز انسان، از میلیاردها میلیارد نورون تشکیل شده که دائماً به وسیله‌ی سیگنال‌های الکتریکی باهم در ارتباط هستند. این ارتباط بین نورون‌ها، مسئول تمام احساسات، افکار و رفتار شما است.

پالس‌های الکتریکی به دلیل ارتباط نورون‌ها ایجاد می‌شوند و الگوهای موج مانندی (امواج مغزی) به وجود می‌آورند. امواج مغزی 5نوع مختلف دارند، که هرکدام از آن‌ها، با سرعت متفاوتی حرکت می‌کنند.

امواج مغزی شما در طول روز، بسته به فعالیت شما، تغییر خواهند کرد. مثلاً امواج دلتا، کندترین امواج اند و معمولاً در زمان خواب عمیق بدون خواب‌دیدن، ایجاد می‌شوند.

از طرف دیگر امواج بتا، مسئول انگیزه دادن به شما و متمرکز و هشیار نگه‌داشتن شما هستد؛ و امواج آلفا، عامل آرامش شما هستند.

امواج مغزی آلفا خیلی امواج متقارنی اند و در هر ثانیه 8-12 چرخه دارند. امواج آلفا، امواج مغزی بسیار مهمی اند که اطلاعات زیادی درباره‌ی عملکرد مغز فراهم می‌کنند. اختلاف و عدم توازن امواج آلفا در جلوی مغز، یعنی قوی‌تر بودن امواج آلفا در سمت چپ مغز، علامت افسردگی است. تحقیقات نشان داده که اگر با مجبورکردن فرد برای یادآوری خاطرات ناراحت‌کننده، باعث ناراحتی وی شوید، امواج آلفا در سمت چپ بیشتر خواهد شد.

امواج مغزی بتا، امواج پرسرعتی هستند و هر ثانیه 16-25 چرخه دارند. بااینکه عدم تقارن امواج آلفا نشانه‌ی افسردگی لحظه‌ای است، اما عدم تقارن امواج بتا، معمولاً نشانه‌ی افسردگی طولانی‌تری است.

وقتی که دامنه‌ی امواج بتا نامتقارن باشد و این امواج در سمت راست مغز قوی‌تر از سمت چپ باشند، فرد قبلاً در وضعیت افسردگی قرار گرفته است.

نقشه‌ی مغزی فرد افسرده و کاربرد درمانی آن


نقشه‌ مغزی فرد افسرده و کاربرد درمانی آندرمان نوروفیدبک بر اساس نقشه‌برداری مغزی، درمان مؤثری برای افراد افسرده است؛ زیرا مانند درمان‌های سنتی فقط باعث مخفی کردن علائم نمی‌شود و نوروفیدبک ریشه‌ی مشکلات را بررسی می‌کند.

برای شروع، نقشه‌ی مغزی QEEG از مغزتان تهیه می‌شود تا نواحی نامتعادل یا کم‌کار مغز شناسایی شوند. این کار برای تنظیم برنامه‌ی درمانی منحصر به فرد، مفید خواهد بود.

در جلسه‌ی درمان، فیدبک آنی از تناوب امواج مغزیتان دریافت می‌کنید و متوجه می‌شوید که نرمال نیستند.

وقتی که مغزتان درست کار می‌کند به شما یک جایزه برای تشویق داده می‌شود و وقتی که عملکرد مغزتان خوب نباشد این جایزه از شما پس گرفته می‌شود.

بعد از هر جلسه، بهتر و بهتر می‌شوید و می‌توانید امواج مغزتان را در وضعیت خوبی نگه دارید. سرانجام این امر طبیعی شده و افسردگی شما درمان خواهد شد.

مزایای نقشه‌برداری مغزی در درمان افسردگی


مزایای نقشه‌برداری مغزی در درمان افسردگینوروفیدبک بر پایه‌ی نقشه‌ی مغزی، روش بدون دردی است که نیازی به دارو ندارد. این امر به این معناست که تداخلی با داروهایی که دارید مصرف می‌کنید نخواهد داشت. همچنین چون این روش، روشی غیر تهاجمی است، راهی طبیعی برای درمان افسردگی می‌باشد.

به خاطر داشته باشید که تغییر امواج مغزی شما، شما و شخصیتتان را تغییر نخواهد داد. افکارتان را نیز تغییر نمی‌دهد. کار نوروفیدبک، بهبود فعالیت سمت راست مغز است.

این مورد با درمان با دارو، که باعث تغییرات شیمیایی در مغز می‌شود تفاوت دارد.

داروهای تجویزی، اگرچه گاهی اوقات مؤثرند، اما می‌توانند عوارض ناخوشایندی داشته باشند. نوروفیدبک عوارض جانبی ندارد و باعث می‌شود که این روش، روشی بهتر و سالم‌تر از سایر روش‌ها باشد.

سؤالات متداول


پیش از شرکت در جلسه‌ی نقشه‌برداری مغزی از چه کارهایی باید بپرهیزیم؟

روز درمان یا شب قبل از آن، از مصرف داروهای بدون نیاز به نسخه مانند آسپیرین، آنتی‌هیستامین، ایبوپروفن، تیلنول، اسپری بینی، داروهای ضدسرفه، داروهای آلرژی، مسکن‌ها، گیاهان دارویی، مکمل‌های غذایی  یا آمینواسیدها بپرهیزید.

میزان دقت نقشه‌برداری مغزی در تشخیص افسردگی چقدر است؟

میزان دقت نتایج QEEG در تشخیص افسردگی، در نمونه‌های بزرگ نشان داده و تأیید شده است و حساسیت آن 72-93% و تمایزبخشی آن 75-88% بوده است.

آیا نقشه‌برداری مغزی مورد تأیید سازمان جهانی غذا و دارو (FDA) است؟

الکتروانسفالوگرام کمی (QEGG)، روش تشخیصی معتبر و مورد تأیید FDA است که سرعت و میزان پردازش عملکردهای نورونی مغز را با استفاده از داده‌ها و معیارها سنجیده و می‌تواند برای بررسی امواج مغزی فرد (EEG) استفاده شود و مشخص کند که الگوهای امواج مغزی فرد چقدر با امواج نرمال (نوروتیپیکال) تفاوت دارد.

آیا نقشه‌برداری مغزی در تجویز داروهای بهتر برای درمان افسردگی تأثیر مثبت دارد؟

ثابت شده که نقشه‌برداری مغزی برای کنترل داروها بسیار مؤثر است.

روانپزشکان از نقشه‌ی مغزی برای تشخیص اینکه چه دارویی نباید تجویز کنند و چه دارویی مناسب وضعیت شیمیایی مغز شماست، استفاده خواهند کرد.

چرا همه‌ی پزشکان برای تشخیص افسردگی از نقشه‌برداری مغزی استفاده نمی‌کنند؟

اکثر روانپزشکان و متخصصین سلامت، از نقشه‌برداری مغزی استفاده نمی‌کنند چون آموزش ندیده‌اند. نقشه‌برداری مغزی (QEEG) نیازمند آموزش است و بسیار تخصصی می‌باشد. همچنین ممکن است آشنایی کاملی از نقشه‌ی مغزی نداشته و به همین دلیل نتوانند آن را توصیه کنند.

آخرین مقالات

Call Now Buttonتماس باما
× مشاوره در واتساپ